profil

Sól kuchenna

poleca 85% 647 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Sól kuchenna

Sól kuchenna jest minerałem składającym się z sodu i chloru.
Sód jest bardzo ważnym składnikiem pożywienia. Odgrywa dużą rolę w regulowaniu gospodarki wodnej i kwasowo-zasadowej organizmu. Jest odpowiedzialny za utrzymywanie właściwej objętości i ciśnienia krwi, a także za transport aminokwasów, cukrów i wielu witamin w tkankach.

Naszemu organizmowi do procesów fizjologicznych wystarcza zaledwie 1g soli dziennie. Natomiast Polacy spożywają 15 - 20 g soli na dobę. Zbyt duże ilości soli w diecie, szczególnie u osób podatnych na nadciśnienie, mogą być niebezpieczne. U osób wrażliwych na sól nerki wykazują zwiększoną zdolność jego zatrzymywania. Ponieważ sód wiąże wodę, powoduje to zwiększenie objętości krwi w naczyniach. Z kolei naczynia tętnicze stają się bardziej wrażliwe na bodźce nerwowe i kurczą się, co prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi. Dieta bogatosodowa u osób z nadciśnieniem może prowadzić do przyspieszania procesów miażdżycowych, rozwoju choroby niedokrwiennej serca i zwiększa ryzyko udarów mózgu. Dlatego też zmniejszenie udziału soli w diecie może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi.
Wykazano także wpływ nadmiernego spożycia sodu na zwiększone ryzyko zapadalności na raka żołądka. Dowiedziono, że istnieje związek nadciśnienia z otyłością. Po zredukowaniu masy ciała i obniżeniu spożycia soli, u osób otyłych obserwuje się obniżenie ciśnienia tętniczego. Zmniejszenie ilości spożywanej soli może wiązać się z pewnymi trudnościami, gdyż sól jest stosowana w wytwarzaniu wielu produktów spożywczych.Jest ona czynnikiem ograniczającym rozwój niepożądanej mikroflory, np. w przetworach mięsnych, kiszonkach czy serach. W piekarnictwie jest niezbędna dla prawidłowej fermentacji ciasta i uzyskania odpowiedniej konsystencji sera. Aby obniżyć ilość soli w diecie należy przede wszystkim zrezygnować z dosalania potraw przy stole. Poza tym należy ograniczyć spożywanie żółtych serów, wędlin, produktów konserwowych, wędzonych ryb, pieczywa. Spore ilości soli występują także w przekąskach typu snacki, chipsy i orzeszki solone. Na rynku są dostępne produkty niskosodowe, np. sól niskosodowa (a nawet bezsodowa), pieczywo i margaryny. Do przygotowywania potraw zamiast soli można używać ziół, które poprawią smak potraw, np. bazylię, estragon, tymianek czy imbir.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywać nie więcej niż 6 g soli dziennie, czyli jedną płaską łyżeczkę soli.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Rozkład materiału