profil

Aleksander Fredro - życie i twórczość.

poleca 85% 420 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Aleksander Fredro

Fredro Aleksander (1793-1876), polski komediopisarz, pamiętnikarz i poeta. Wykształcenie domowe w ziemiańskim dworze. 1809 wstąpił do armii

Księstwa Warszawskiego, brał udział w wojnie z Rosją 1812 (wojny napoleońskie), zbiegł z rosyjskiej niewoli.
1815 osiadł w rodzinnym majątku Bieńkowa Wisznia pod Lwowem

Twórczość

Uważany za najwybitniejszego polskiego komediopisarza, tworzył z wieloletnimi przerwami, odmawiając publikowania niektórych utworów w miarę ich powstawania, m.in. z powodu ataków krytyki.

Jego komedie obyczajowe zajmują się głównie życiem codziennym szlachty galicyjskiej w 1. połowie XIX w., kreując barwne i charakterystyczne typy sceniczne. Stał się mistrzem portretu psychologicznego. Nie gardził artystycznie uszlachetnionymi chwytami rodem z teatru ludowego i farsy.

Bliższe mu były ideały oświecenia z jego racjonalistycznym, pełnym dystansu stosunkiem do świata, niż romantyzm, co krytyka miała mu za złe.
Najwybitniejsze komedie napisał w pierwszym okresie twórczości do 1835: "Pan Geldhab", "Mąż i żona", "Pan Jowialski", "Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca", "Zemsta", "Dożywocie".

W drugim okresie twórczości, po 18-letnim milczeniu, wyróżnić trzeba "Wielkiego człowieka do małych interesów". Wszystkie te utwory stanowią klasykę teatru polskiego.

Był także autorem interesujących wspomnień "Trzy po trzy" (powstały 1844-1846, wierszy, bajek, aforyzmów. Najobszerniejsze wydanie: "Pisma wszystkie" (15 tomów).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury