profil

Czy pieniądz niszczy w człowieku uczucia wyższe? (na podstawie „Skąpca” Moliera)

poleca 85% 232 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Uważam, że pieniądz w pewnym stopniu może zabić w każdym z nas wszelkie uczucia wyższe. Najlepiej odzwierciedla to sztuka Moliera pt.”Skąpiec”. Jego główny bohater jest fanatycznym wielbicielem wszelkiego rodzaju bogactw. Jest to groteskowo przedstawiona postać, ponieważ reprezentuje całkowicie skrajną miłość do swojego majątku. Przedkłada go nad rodzinę, przyjaciół i wszystkich bliskich. Harpagon nie okazuje miłości do swoich dzieci, nie okazuje nawet zwykłego ojcowskiego zainteresowania dziećmi. Zajęty jest wyłącznie własnym majątkiem. Skąpiec nie liczy się ze zdaniem innych i mimo sprzeciwu córki, chce ją wydać za bogacza i cieszy się, że nie musi dawać posagu. Przez niego atmosfera w domu jest pełna podejrzliwości i wzajemnej niechęci. Oprócz tego, że własnym zachowaniem unieszczęśliwia bliskich, przez co odwracają się od niego, to sam jest nieszczęśliwy. Cały czas trzęsie się o swoje pieniądze, jest odrzucony i wyśmiany przez społeczeństwo. Wszyscy wiedzą, że sam jest sobie winien, lecz on jest bezkrytyczny wobec siebie, wina leży według niego po stronie każdego, tylko nie jego.

Czy w dzisiejszych czasach można spotkać takiego człowieka? Myślę, że nie ma aż takich skrajności, lecz niektórzy ludzie po dorobieniu się mniejszych lub większych pieniędzy stają się skąpcami. Celem ich życia staje się pieniądz. Posiadając majątek dążą do tego aby mieć go coraz więcej. Sprawdza się tu przysłowie, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Robiąc karierę zaczynają zaniedbywać rodzinę i przyjaciół. Mają dla nich coraz mniej czasu. Przyjaciele w końcu się odwracają, a dzieci nie poznają już swojego „zapracowanego tatusia” lub „zapracowanej mamusi”.

Może się także zdarzyć, że ludzie bogaci zaczynają się wywyższać, pogardzać biedniejszymi od siebie. Zadają się tylko z tymi na swoim poziomie, z ludźmi z tzw. wyższych sfer. Starzy przyjaciele są już tylko starymi przyjaciółmi, ważniejsi są ci obecni, bogaci. I wtedy pojawia się zawiść o to, że złym ludziom dobrze się powodzi, a ci dobrzy są nadal biedni. Lecz ci źli wcześniej byli w porządku, to pieniądz ich zepsuł.

W dzisiejszych czasach, w dobie komputerów, złożonej elektroniki pieniądze są potrzebne, aby godnie i dostatnie żyć. Jednak gdy spotka nas w życiu nieszczęście, czy choroba nie mamy co na nie liczyć
Można też nawiązać do istnienia wśród młodzieży tzw. „wyścigu szczurów”. Jest to nic innego jak dążenie do pieniędzy i władzy. Ucząc się po całych dniach i nocach ludzie myślą, że zapewnią sobie bogatą przyszłość, jednak zapominają, że pieniądze to przecież nie wszystko. Istnieją wartości wyższe, dla których warto jest żyć: miłość, przyjaźń, szacunek, wdzięczność. To źle, uważam, że fascynacja pieniądzem zaczyna się już w liceum. Przecież mając naście lat nie należy cały czas zamartwiać się przyszłością, ale żyć także teraźniejszością.

W moich rozważaniach nie neguję, oczywiście, że pieniądze są w życiu nie przydatne, ale w nadmiernych ilościach mogą jednak zaszkodzić.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty