profil

Poczet królów Polski

drukuj
satysfakcja 65 % 40 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

MIESZKO I
ok. 960-992
Mieszko I był pierwszym historycznym władcą Polski. Przodkiem jego miał być legendarny Piast, dlatego pierwszą dynastię panującą w Polsce nazywano później Piastami. Najstarszy kronikarz polski, Gall Anonim, zapisał imiona przodków Mieszka I, którzy rządzili plemieniem Polan. Byli to: Ziemomyśl, ojciec Mieszka, Leszek (Latek), jego dziad i Siemowit, pradziad.
Mieszko pojął za żonę księżniczkę czeską Dobrawę, a potem w 966 r. przyjął chrzest wraz z całym dworem. Umacniało to władzę księcia w państwie oraz podnosiło znaczenie możnych.
Mieszko rozciagnął swą władzę na Pomorze Zachodnie, a później także na Śląsk i plemię Wiślan (dziś Kieleckie i Krakowskie). Państwu Mieszka zagrażali Niemcy, toteż próbował on porozumieć się z cesarzem niemieckim i zobowiązał się do płacenia mu daniny z niektórych ziem na zachód od Warty. Nie uchroniło to jednak Polski od najazdów niemieckich. Mieszko dwukrotnie pobił Niemców: w 972 r. pod Cedynią (na północ od ujścia Warty do Odry) i w 979 r.

BOLESŁAW CHROBRY
992-1025
Syn Mieszka I, skupił w swym ręku władzę w państwie polskim. W roku 1000 przyjmował w Gnieźnie cesarza niemieckiego Ottona III, który przyjechał na grób św. Wojciecha, niedawno zamordowanego przez pogańskich Prusów. Bolesław uzyskał u cesarza zgodę na ustanowienie królestwa w Polsce i zorganizowanie arcybiskupstwa w Gnieźnie.
Wkrótce jednak wybuchła wojna między Polską a cesarzem niemieckim, która z przerwami trwała kilkanaście lat. W 1018 r. zawarty został pokój w Budziszynie, na mocy którego Bolesław utrzymał swoją władzę nad Łużycami i Milskiem, leżącymi nad Odrą i Łabą. W 1018 r. wyprawił, się na Ruś i wkroczył do Kijowa. Przyłączył wtedy do Polski Grody Czerwieńskie.
W 1025 r., tuż przed śmiercią, Bolesław Chrobry koronował się na króla polskiego. Świadczyło to o pełnej niepodległości państwa polskiego.
Zmarł w 1025 r.

MIESZKO II
1025-1034
Syn i spadkobierca Bolesława Chrobrego, objął tron po śmierci ojca i natychmiast koronował się na króla polskiego. Gdy wkrótce wybuchła wojna z Niemcami, początkowo miała przebieg pomyślny. Potem jednak wystąpili przeciwko Mieszkowi inni sąsiedzi, poza tym ujawniły się trudności wewnątrz kraju i opór Mieszka II załamał się. Na jakiś czas został on nawet wypędzony z kraju. Niemcy zagarnęli znów Łużyce, odpadły także od Polski Grody Czerwieńskie.

Przydatna praca? Tak Nie
Podobne tematy:
poczet królów Polski Mieszko I Mieszko I lata panowania Mieszko I polityka Mieszko I 960 992 Bolesław Chrobry Bolesław Chrobry 992 1025 Bolesław Chrobry polityka Bolesław Chrobry lata panowania WSZYSTKIE
Wersja ściąga: poczet_królów_polski_.doc
Komentarze (5) Brak komentarzy
5.10.2011 (22:08)

Mieszko I nie byl krolem polski. jedynie wladca. nigdy nie zostal koronowany.

5.6.2010 (15:44)

ja pierdziele xd życie mi ratujesz ;p miałabym kiche w szkole gdybym nie zrobila prezentacji o tych władcach. a tak to przynajmniej 3/4 mniej roboty mam ;D dzięki wielkie ;)

12.5.2008 (16:38)

oki