profil

Tradycja i kultura Wielkiej Brytanii

drukuj
satysfakcja 65 % 750 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Tradycja i kultura Anglii

Kultura
Nauka i oświata
W Wielkiej Brytanii znajduje się duża liczba znakomitych uniwersytetów: Oxford, Cambridge, University College London, Imperial College, King's College. Zjednoczone Królestwo wydało wielu wspaniałych naukowców takich jak Isaac Newton, James Watt, Charles Darwin,Alexander Fleming i Graham Bell. Co do liczby nagród Nobla, Brytyjczycy są w drugim miejscu po obywatelach Stanów Zjednoczonych. Opłaty za studia w Wielkiej Brytanii są bardzo zrównoważone na wszystkich uniwersytetach w przeciwieństwie na przykład do USA.
Na terenie Wielkiej Brytanii, znajdują się polskie szkoły działające w soboty tzw. Szkoły Przedmiotów Ojczystych działające przez Polską Macierz Szkolną Zagranicą.
Literatura
Dramaturg William Shakespeare jest przez wielu literaturoznawców uważany za najwybitniejszego pisarza angielskiego. Inni dobrze znani pisarze to Agatha Christie, Charles Dickens, sir Arthur Conan Doyle, Geoffrey Chaucer, Jane Austen, J.R.R. Tolkien oraz J.K.Rowling. Wśród poetów na uwagę zasługują Robert Burns, Thomas Hardy, John Milton, Alfred Tennyson, Rudyard Kipling, Dylan Thomas i William Wordsworth.
Muzyka
Wielka Brytania odgrywa także dużą rolę we współczesnej muzyce rozrywkowej, stanowiąc kraj pochodzenia dla wielu cenionych zespołów i wykonawców rockowych. Również tam biorą swój początek różne rodzaje muzyki elektronicznej, np. acid, house, jungle, drum and bass i trip hop, dubstep które w całości lub części powstały w Zjednoczonym Królestwie
Kynologia
W kynologii Wielka Brytania uznawana jest powszechnie za wiodącą pod względem hodowli i rozwoju ras psów, zaś coroczna wystawa KC(UK) Crufts pod patronatem Rodziny Królewskiej to najstarsze, największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie kynologii światowej.
Masoneria
Wielka Brytania uznawana jest za ojczyznę masonerii, wśród królów brytyjskich, artystów i mężów stanu, było wielu masonów.

Ciekawostki
we wrześniu 2007 Komisja Europejska zgodziła się na zachowanie obowiązującego na Wyspach Brytyjskich imperialnego systemu miar: mil, jardów, stóp, pint, funtów i uncji (w pubie można nadal zamówić półkwartę piwa). Gnter Verheugen tłumaczył to "szacunkiem dla tradycji Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz kosztami zmiany np.

znaków drogowych, wag" itp.[1]
Tradycja
Jedzenie w Wielkiej Brytanii dzieli się na 3 posiłki. Pierwszy z nich to śniadanie (Breakfast). W dzisiejszych czasach są to głównie płatki śniadaniowe i sok, lecz tradycyjny brytyjski posiłek składa się z: jajek, bekonu, pomidorów, kiełbasy i prażonego chleba. Drugim posiłkiem jest lunch, na który zwykle Brytyjczycy jedzą kanapki. Obiad w Wielkiej Brytanii odbywa się dosyć późno, bo ok. godziny 18-19. Zazwyczaj są to ryba (fish) lub pieczona wołowina (roast beef) z frytkami (fries). Tradycją jest jedzenie w niedzielę tzw. Roast dinner, w którego skład wchodzi: pieczone mięso, pieczone ziemniaki, Yorkshire Pudding i warzywa. Brytyjczycy są amatorami piwa, które nazywają ?Pint?y?.
Tradycja mówi, iż o godzinie 17 brytyjskiego czasu odbywa się Tea Time, czyli tzw. picie herbaty. Przeciętny mieszkaniec tego kraju pije około 8 filiżanek herbaty dziennie
New Year (Nowy Rok)
? Pancake Day ? Święto Placka ? Luty
? Valentines Day ? Walentynki ? 14 Luty
? Big Friday
? Easter
? Urodziny królowej ? 8 czerwca
? Halloween ? 31 pażdziernika
? Guy Folks Day ? 5 Listopada
? Christmas Eve ? Wigilia Bożego Narodzenia
? Christmas ? Boże Narodzenie
? New Year?s Eve (Sylwester)
Jest wiele sportów, które narodziły się w Wielkiej Brytanii i zdobyły popularność na całym świecie. Takimi sportami są:
? Piłka nożna
? Rugby
? Krykiet
? Golf
? Polo
Są one bardzo popularne w krajach brytyjskich. Równie często mieszkańcy Wielkiej Brytanii zmagają się na rowerach, pływają (20.000 publicznych basenów w samej Anglii), uprawiają jazdę konną, grają w tenisa czy uprawiają jogging. Słynne ośrodki sportu na cały świat to np. stadion Wembley czy Wimbledon.

W stolicy Wielkiej Brytanii ? Londynie znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Jest tam bowiem słynny na cały świat zegar Big Ben, muzeum figur woskowych Madame Tussaud, Westminster Parliament, The Tower of London, Westminster Abbey, St. Edward Chapel, Buckingham Palace, Hide Park, St. James Park, Regent Park, Covent Garden, Science Museum, Natural History Museum, London Eye, Museum of London, Royal Albert Hall. Warto jest również zobaczyć place i mosty tj. Piccadilly Circus, Trafalgar Square, Tower Bridge, London Bridge. Wielką atrakcją turystyczną dla kobiet I mężczyzn jest Oxford Street, ulica wypełniona sklepami.
Poza Londynem jest jeszcze wiele atrakcyjnych miejsc do zobaczenia jak np. Windsor Castle ? druga siedziba królowej w Windsorze, Stonehenge, Katedra w Edynburgu, dom Shakespeara w Yorku, Liverpool i jego sławni mieszkańcy - The Beatles, Uniwersytety i miasta Oxford i Cambridge.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (20) Brak komentarzy
18.2.2015 (12:05)

ściągnięte z wikipedii ;(

9.11.2011 (21:31)

nie zła praca ale brakuje mi jeszcze świąt

11.6.2011 (16:28)

Ja też to mam na konkurs xD

Typ pracy