profil

Budowa wewnętrzna komputera

drukuj
satysfakcja 73 % 429 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

?Budowa wewnętrzna komputera?

Spis treści:
? Płyta główna;
? Procesor;
? Karta graficzna;
? Karta dźwiękowa;
? Pamięć RAM;
? Pamięć ROM;
? Karta sieciowa;
? Modem;
? Karta telewizyjna;
? Zasilacz;
? Dysk twardy;
? Napęd CD-ROM;
? Stacja dyskietek.

1.Płyta główna

Płyta główna jest wykonana z laminatu (materiał izolacyjny) z naniesionymi na jej powierzchni tzw. ścieżkami, przez które płynie prąd do różnych układów elektronicznych. Mówi się, że jest to szkielet komputera, na którym montuje się procesor, moduły pamięci, kartę graficzną, kartę dźwiękową oraz ewentualnie modem, kartę sieciową, kartę TV. Zadaniem płyty głównej jest połączenie ze sobą wszystkich tych elementów.

Płyta główna (ang. mainboard) ? najważniejsza płyta drukowana urządzenia elektronicznego, na której zamontowano najważniejsze elementy urządzenia, umożliwiająca komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.
W komputerze na płycie głównej (ang. motherboard) znajdują się procesory, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi (np. PCI), urządzeń składujących (dyski twarde, napędy optyczne itp.) i zasilacza. W niektórych konstrukcjach także innych urządzeń zewnętrznych (port szeregowy, port równoległy, USB, złącze klawiatury, złącze myszy).
Koncepcję zbudowania komputera osobistego wyposażonego tylko w minimum potrzebnych urządzeń zmontowanych na jednej płycie drukowanej oraz gniazd, do których podłącza się dodatkowe urządzenia zapoczątkowała firma IBM wprowadzając komputer osobisty, zwany też PC.
Budowa:
Kontrolery poszczególnych urządzeń zgrupowane są głównie w dwóch mostkach ? północnym i południowym.
Mostek północny, podłączony bezpośrednio do procesora przy pomocy FSB, zawiera kontroler pamięci oraz kontroler szyny graficznej. W przypadku zintegrowania kontrolera pamięci z procesorem mostek ten może nie występować, wówczas bezpośrednio do procesora podłączany jest przez HyperTransport mostek południowy.
Mostek południowy, podłączony do mostka północnego, może zawierać kontrolery PCI, USB, dźwięku, Ethernetu, dysków (ATA, SATA) itp. Do niego też zazwyczaj podłączone są dodatkowe zewnętrzne kontrolery (np. IEEE 1394).
Na płycie głównej umieszczony jest także zegar czasu rzeczywistego.

2.Procesor

Procesor (ang. processor) nazywany często CPU (ang. Central Processing Unit) - urządzenie cyfrowe sekwencyjne potrafiące pobierać dane z pamięci, interpretować je i wykonywać jako rozkazy.

Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy
5.12.2011 (19:55)

siema co tam u was u mnie wporzoądku pozdrowienia dla wszystkich tych którzy przeczytali ten komentarz narka mam nadzieje ze kazdy z was odczyta to co ja napisałam powracając do tego co wam mówiłam o tym że u mnie wporzo to jak tam u was a jeszcze jedno wszstkiego najlepszego,dużo zdrówka i szczęścia pisze to 05.12.2011

5.12.2011 (19:49)

hej dzięki za pomoc mam w szkole informatyke ale czasami nie myśle co i jak dzięki za pomoc okazało się pomocne.czasami mam trudności z informatyką pozdrawiam pa pa dzięki!!!! :D

14.9.2011 (17:22)

snisz typiaro zhowaj się

Rozkład materiału