profil

Charakterystyka Michasia "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela".

drukuj
satysfakcja 66 % 26 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Książka pt. ?Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela? Henryka Sienkiewicza opisuje losy jedenastoletniego chłopca, wychowywanego w zaborze pruskim. Michaś był Polakiem, pochodził ze szlacheckiej rodziny. Mieszkał ze swoim korepetytorem panem Wawrzynkiewiczem. Chłopak uczęszczał do szkoły niemieckiej, ponieważ w tamtych czasach innej nie było. Jego ojciec zginą w powstaniu styczniowym, pozostała zawsze licząca na niego matka i siostra - Lola. Mama pragnęła, aby syn miał bardzo dobre oceny.
Opisując wygląd chłopaka można stwierdzić, że przypominał matkę. Jego nauczyciel, kochający się w pani Marii, nieraz myślał, że patrzy na Matkę dziecka. Michaś miał delikatne rysy twarzy ? czoło z cieniem padającym od bujnych włosów, ten sam łagodny zarys brwi, a szczególnie głos prawie jednakowy.? Młodzieniec poradziłby sobie w szkole, ponieważ był dzieckiem o średnich zdolnościach naukowych. Niestety bohater nie mógł znaleźć uznania u niemieckich nauczycieli. Każdą wolną chwilę wykorzystywał na naukę, co wpływało na niepozytywny wygląd zewnętrzny i na złe zdrowie.
a) Michaś miał mało zainteresowań, ponieważ cały wolny czas poświęcał na naukę. Pan Wawrzynkiewicz chciał aby chłopiec rozwijał zainteresowania, jeździł konną i inne.
b) Dziecko kochało za wiele, jak i jego cała rodzina. Młodzieniec najbardziej kochał swoją matkę i siostrę Lolę. Swoją wielką miłością darzył również pana Wawrzynkiewicza, kochał go jak własnego ojca. Jego miłość była bezgraniczna i bezwarunkowa.
c) Chłopiec sumiennie wypełniał swoje obowiązki będąc przy tym niezwykle wytrwałym. Dziecko bardzo pracowite, uczciwe, kochające ponad wszystko swoją matkę jest oskarżane i poniżane w szkole. Michaś, mimo iż umiał wszystkie lekcje bardzo dobrze często dostawał złe oceny. Jego opiekun pan Wawrzynkiewicz z początku nie wiedział w czym tkwi problem. Okazało się, że chłopiec miał problemy z wypowiadaniem się w języku niemieckim.
d) W szkole trzeba było mówić po niemiecku, a Michasiowi bardzo trudno przychodziła nauka tego języka. Na pewno czynnikiem negatywnie wpływającym na jego złe oceny były ciągłe upominania nauczycieli, którzy postrzegali go jako tępego i leniwego. Pedagodzy zwracali mu uwagę na jego fatalny ?niemiecki? akcent. Niestety tego nawet pan Wawrzynkiewicz nie mógł zmienić. W owych czasach trzeba było przychodzić na każdą lekcję przygotowanym.
Zawsze miał jeden cel, do którego dążył, dla kochającej matki, a na resztę nie zwracał uwagi. Michaś zawsze chciał dorównać wyobrażeniom mamy, ponieważ ksiądz z Zalesia pisał mu w listach, że jego oceny w szkole zależą od zdrowia, a nawet życia matki. Bohater został zniszczony przez bezdusznych niemieckich nauczycieli. Był Polakiem i wszystko dążyło do tego żeby nigdy nie stał się Niemcem. Ciężar, który utrzymywał drugoklasista był zbyt wielki. Michaś poświęcał wiele czasu na uczenie i w Bożonarodzeniową noc zmarł. Chłopak nie miał głowy do nauki, lecz jego serce było wielkie.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
19.5.2011 (19:35)

Nie prawda. Akcja książki dzieje się w latach 80-dziesiatych XIXw czyli zabory. Był inny system

20.2.2008 (15:19)

końcówka "Ciężar, który utrzymywał drugoklasista był zbyt wielki", Michaś miał jedenaście lat i chodził do piątej klasy.

21.1.2010 (15:32)

karcia_95 Nie koniecznie mając jedenaście lat musi chodzić do piątej klasy, równie dobrze moze być czwartoklasistą.... A z tego co pamiętam to Michaś miał SIEDEM lat ;)