profil

Zagrożenia spowodowane gospodarczą działalnością człowieka

poleca 85% 1140 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Działania gospodarcze człowieka mają bezpośredni lub pośredni wpływ na stan środowiska naturalnego. Niekiedy doprowadzają do zmian, które z upływem czasu powodują znaczną degradację środowiska. Jej przyczyną jest dążenie do zaspokajania wzrastających potrzeb ludzi, przy stale zwiększającej się ich populacji. Zagrożenia spowodowane działalnością człowieka to miedzy innymi załamanie się równowagi przyrodniczej, zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego, zmniejszenie się zasobów tlenu, erozja gleb, degradacja życia biologicznego wód, niedobory wody, niszczenie powłoki ozonowej i degradacja ekosystemów.

Duża emisja do atmosfery gazów o wielkiej pojemności cieplnej zwłaszcza dw. węgla, metanu, freonów jak i tlenków azotu powoduje efekt cieplarniany. Zjawisko to wywoływane jest przez atmosferę. W jego wyniku temperatura planety jest wyższa niż gdyby planeta nie posiadała atmosfery. Spowodowane jest ograniczeniem wypromieniowywania ciepła z jej powierzchni i dolnych warstw atmosfery w przestrzeń kosmiczną. Na Ziemi termin "efekt cieplarniany" odnosi się zarówno do podwyższenia temperatury, związanego z czynnikami naturalnymi, jak i do zmiany tego efektu, wywołanego przez gazy emitowane w wyniku działalności człowieka. W potocznym rozumieniu ten naturalny efekt jest często pomijany, a zwracana jest uwaga na wzrost temperatury Ziemi w ciągu ostatnich około 100 lat, zwany globalnym ociepleniem.

Dość niebezpieczne jest powstawanie dziury ozonowej ? zanik w ozonosferze ozonu, który zatrzymuje nadmiar słonecznego promieniowania UV. Niektóre rodzaje promieniowania ultrafioletowego są szkodliwe dla organizmów żywych, ponieważ mogą uszkadzać komórki (oparzenia) oraz materiał genetyczny komórek. U ludzi i zwierząt mogą wywoływać zmiany nowotworowe.

Niebezpieczne substancje chemiczne - używane w przemyśle chemicznym, naftowym i spożywczym - to substancje stałe, ciekłe lub gazowe, które w razie niestosownego obchodzenia się z nimi mogą wywołać śmierć, rozstrój zdrowia, uszkodzenie ciała, zniszczenie lub też uszkodzenie przedmiotów materialnych oraz elementów środowiska.

Erozja gleby to proces rozdrabniania i przemieszczania (zdzierania) wierzchniej warstwy gleby wskutek oddziaływania wiatru (wywiewanie gleby, deflacja) i wody (zmywanie gleby, erozja wgłębna). Występuje zwłaszcza w terenach górskich i pagórkowatych, pozbawionych lasu i na glebach ciężkich, tzn. z przewagą drobnych frakcji.
Wyróżniamy erozję wodną, powierzchniową, rozmywową oraz odmianę łagodną tej ostatniej - erozję żłobinową i jej formę ciężką - erozję wąwozową. Jest jednym z najważniejszych czynników degradacji gleby.

Liczne zagrożenia spowodowane gospodarczą działalnością człowieka, mimo stopniowemu zwalczaniu, powoli niszczą naszą planetę i zmieniają jej klimat w dużej mierze na niekorzyść społeczeństwa ludzkiego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata