profil

Charakterystyka Ani Shirley.

drukuj
satysfakcja 66 % 26 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Ania Shirley to główna bohaterka powieści Lucy Maud Montgomery pt. ? Ania z Zielonego Wzgórza?.
Dziewczynkę poznajemy w wieku jedenastu lat. Urodziła się w Bolinbroke w Nowej Szkocji. Jej rodzice, Walter i Betty, byli nauczycielami. Ania w wieku trzech miesięcy została sierotą. Trafiała do różnych ludzi. Traktowano ją jak przedmiot, który można zawsze oddać. Prawdziwą miłość i opiekę znalazła dopiero w domu Mateusza i Maryli Cuthbertów. W chwili, gdy ją poznajemy, ma około jedenastu lat. Była dość wysoka, drobna i bardzo szczupła. Miała bladą cerę obsypaną dużą ilością piegów. Na ramiona opadały jej dwa grube, czerwone jak ogień warkocze. Oczy Ani były duże, szarozielone, pełne życia i inteligencji. Usta szerokie i pełne słodyczy. Niektórzy twierdzili, że ma bardzo ładny, zgrabny nos. Miała lekko spiczasty podbródek. Ania często podkreślała, że jest brzydka osobą. Bardzo cierpiała, gdy ktoś poruszył temat jej wyglądu zewnętrznego. W wieku młodzieńczym wyróżniała się zgrabną, pełną wdzięku i powabu sylwetką. Włosy jej ściemniały, stały się kasztanowe. Oczy błyszczały jak gwiazdy, twarz promieniała wewnętrznym blaskiem.
Zawsze ubierała się skromnie, chociaż nieraz cierpiała na tym jej duma. W dzieciństwie zmuszona była nosić szare, brzydkie sukienki, które nie przysparzały jej urody. Potem ubierała się bardzo gustownie.
Początkowo smutna i melancholijna, często płakała w samotności. Dziewczynka dopiero później stała się wesoła, pogodna i radosna. Cieszyła się życiem. Potrafiła zajmować się domem i dziećmi. Szybko naprawiała swe błędy, chociaż czasem ciężko było jej się do niej przyznać. Potrafiła być posłuszna i zdyscyplinowana, gdy wymagała tego sytuacja. Bohaterka bardzo dobrze się uczyła, o czym świadczyły jej dobre stopnie w szkole. Niestety często była roztrzepana, lekkomyślna i nieuważna. To właśnie przez te wady wielokrotnie wpadała w kłopoty. Gdy przydarzyły się jej jakieś nieszczęścia popadała w ?otchłań rozpaczy?. Inną wadą Ani była próżność. Przykładem tego jest kupno farby do włosów od nieznajomego handlarza. Należała do dziewcząt bardzo inteligentnych i zdolnych. Główna bohaterka była wielką marzycielką, widzącą świat w najpiękniejszych barwach. W krainie marzeń czuła się jak u siebie w domu. Gdy tam zawitała zapominała o całym świecie.

Zapewne, dlatego uważana była za roztrzepaną. Była ciekawa świata, próbowała pisać wiersze i opowiadania. Ania bardzo kochała przyrodę. Drzewom i jeziorom nadawała imiona. Dziewczynka niewątpliwie była obdarzona talentem literackim i aktorskim. Wrażliwość i ambicja, te cechy najbardziej dominowały u Ani. Zawsze miała coś do powiedzenia i lubiła używać efektownych wyrażeń. W głębi duszy była jednak dobra i uczynna. Ania była także odważna, energiczna i honorowa. Gdy została ?wyzwana? przez Józię, aby uratować swój honor, nie bała się przejść po dachu, chociaż było to bardzo niebezpieczne. Dziewczynka była bardzo ?wygadana? i używała efektownych wyrażeń.
Miała wiele koleżanek, a jej najlepszą przyjaciółką była Diana Barry. Założyła wraz z nią klub powieściowy. Sympatię zdobywała dzięki swojej niespotykanej i bardzo odmiennej ciekawej postaci.
W wieku szesnastu lat bohaterka bardzo się zmieniła nie tylko z wyglądu, ale też z charakteru. Przestała używać efektownych wyrażeń i być próżną. Była zdolna do wyrzeczeń i poświęceń, ponieważ rzuciła studia dla Maryli z powodu śmierci Mateusza oraz prawdopodobieństwa utraty wzroku. Ania chciała być w trudnych chwilach ze swoją opiekunką i pomagać jej w pracach codziennych. Była wytrwała w dążeniu do celu.
Ania Shirley to bardzo zadziwiająca osoba. Zaimponowała mi swoją postawą ducha i pracowitością. Uważam, że powinniśmy brać z niej przykład, bo zawsze jest pełna nadziei i optymizmu. Chciałabym mieć taką przyjaciółkę jak Ania i napewno nie tylko ja, ale także inne osoby. Bohaterka mimo wszystkich złych czynów jest wzorem do naśladowania.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
16.2.2009 (19:32)

Dzieki tej pracy moja pupa zostala ocalona thx

21.4.2008 (22:40)

potwierdzam to c o m uwiły kolezanki

3.3.2008 (20:41)

"Inną wadą Ani była próżność. Przykładem tego jest kupno farby do włosów od nieznajomego handlarza." Przecież to, że kupiła farbę nie znaczy że była próżna ale raczej naiwna... :/