profil

Co to jest sumienie?

drukuj
satysfakcja 57 % 267 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Sumienie - w niektórych religiach i nurtach etycznych, wewnętrzne odczucie pozwalające rozróżniać dobro i zło, a także oceniać postępowanie własne i innych ludzi. Jest to zdolność pozwalająca człowiekowi ujmować swoje czyny pod kątem moralnym i odpowiednio je oceniać. Czynnikiem decydującym w przestrzeganiu tych norm jest poczucie winy występujące w momencie uświadomienia sobie rozbieżności między własnym postępowaniem, a przyjętymi normami. Sumienie kieruje się różnymi kryteriami, zależnymi od sposobu wychowania, miejsca przebywania, otoczenia społecznego, zasad moralnych jakie te wszystkie czynniki w nas wytworzyły.
Sumienie jest siedzibą Ducha Świętego i jest jedną z trzech funkcji ducha człowieka, obok podświadomości i nadświadomości.
Popatrz "Struktura ducha człowieka"
Te trzy funkcje ducha są znacznie bardziej aktywne aniżeli człowiek zdaje sobie z tego sprawę.
Człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest W nim duch, o ileż mniej zdaje sobie sprawę co się w jego duchu dzieje. To jest największą nędzą człowieka, że nie zdaje sobie sprawy jakie moce w nim działają i w jakim celu.
Sumienie jest źródłem uświęcenia duszy. A uświęcenie duszy jest owocem życia ascetycznego. Uświęcenie dokonuje się w procesie poznawania i akceptowania woli Bożej poprzez ścisłe stosowanie się do nauk Pana Jezusa.
Sumienie jest źródłem mądrości, ale nie przychodzi ona bezpośrednio z sumienia do duszy, ani tylko na prośbę modlitewną. Modlitwa niewątpliwie pomaga i jest konieczna, ale potrzeba współpracować z łaską Bożą, czyli przywoływać do świadomości to czego Duch Święty pragnie człowieka nauczyć.
Jest to jednak proces. Dusza musi się wyciszyć z wszelkich zakłóceń od strony ciała i świata, a to jest możliwe poprzez praktyki ascetyczne według nauk św. Jana od Krzyża.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
31.7.2011 (10:35)

Moze to i ma jakis sens , tylko dlazcego pojawiasie po fakcie,, jak jest za pozno na reakcje , Zwykle po latach sie "Zaluje" Nie wiem czy mam racje < ale moim zdaniem II wojna swiatowa , to byla wojna Chrzescijan miedzy soba ,Pod okupacja Niemiecka nie bylo Polski, Nie bylo ukrainy ,ale byli chzrescijanie ,wiec gdzie sie podzial ten " duch swiety /nadany ludziom pZRy chrzcie sw?Kiedys Prof ,Bartoszewski zapytywal retorycznie w tv Nie rozumie , jak mogl niemiecki , austriacki chzrescijanin walic po glowie polskiego ,czeskiego rosyjskego itd , chrzxescijanina , bagnetem kolba czy stzrelac do nich tez chzrscijan ? Wszystko tojest bez sensu , Liczy sie pelny brzuch , jak jest syty to jest sie dobrym,altruistycznym , ale biada , jak zglodnialem > Duch swiety ???Bajki

13.1.2011 (17:14)

wujebane w kosmonaute

Zakres materiału