profil

Społeczeństwo w teori konfliktu

poleca 85% 134 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Społeczeństwo w teorii konfliktu
Teoria konfliktu- to jedną z podstawowych teorii w socjologii, konkurujący przede wszystkim z funkcjonalizmem. Nie jest to jedna spójna teoria, lecz zbiór podejść teoretycznych, które eksponowały pomijany często w analizach funkcjonalistów konflikt społeczny. Teorie konfliktu widzą systemy społeczne jako pełne napięć i konfliktów istniejących pomiędzy składającymi się na nie częściami. Siłą napędową konfliktu jest nierówność. Teoria konfliktu społecznego to stały, wszechobecny element wszelkich stosunków społecznych, który prowadzi do procesu zmiany społecznej. Twórcy tej teorii podstawowe źródła konfliktu upatrują w strukturze władzy oraz podziałach społecznych. Społeczeństwo składające się z różnych grup stara się rywalizować o własne interesy. Odmienność tych interesów sprawia że konflikt staje się nieustanny. Teoretycy konfliktu badają napięcia między dominującymi i nieuprzywilejowanymi grupami społeczeństwa.
Teoria ta wyznaczona została przez pracę Karola Marksa, wg którego podstawowy konflikt w społeczeństwie to konflikt miedzy klasami społecznymi. Natomiast wielu współczesnych teoretyków takich jak niemiecki teoretyk Dorendof czy Coser, koncentrują się na konflikcie pomiędzy grupami rasowymi, etnicznymi, religijnymi i konflikcie płci.

Coser Lewis Alfred (1913?2003) amerykański socjolog, współtwórca teorii konfliktu społecznego. Zajmował się problemami z zakresu teorii socjologii i socjologią stosunków politycznych. Stworzył funkcjonalną teorię konfliktu, według której konflikt jest czynnikiem pozytywnym, przyczyniającym się do wzrostu integracji społecznej; nie jest wynikiem struktury społecznej, lecz wynika z aspiracji i ambicji jednostek.
Dahrendorf Ralf, sir (ur. 1929), niemiecki socjolog, politolog i działacz polityczny(Od 1994 członek Polskiej Akademii Nauk). Reprezentuje kierunek liberalny, czołowy przedstawiciel współczesnego nurtu teorii konfliktu, wg której model społeczeństwa opiera się na istnieniu stosunków i zależności między różnymi grupami społecznymi, co w konsekwencji prowadzi do konfliktu i zmian społecznych.
Konflikt dominuje w stosunkach między ludźmi, jest jedną z podstawowych cech wszystkich stosunków społecznych, zarówno pomiędzy poszczególnymi ludźmi , jak i grupami etnicznymi, kierownictwem i pracownikami wszelkich instytucji, warstwami społecznymi oraz całymi narodami.

Źródła napięć, które doprowadzają do wybuchu różnorodnych konfliktów- zbrodni, zamieszek, protestów , demonstracji, strajków ? tkwią w nierównym rozdziale wartościowych dóbr , takich jak pieniądze , władza itp. Konflikt jest zatem podstawową cechą życia społecznego; jego potencjalne istnienie odczuwamy wszędzie w interpersonalnych relacjach pomiędzy kobietami a mężczyznami, w często nacechowanych napięć interakcyjnych z innymi grupami etnicznymi , a także w niechęci wobec władzy, rodziców, nauczycieli i pracodawców. Wyrazem konfliktów mogą stać się: zamieszki, strajki czy wojny. Następstwem konfliktu jest współzawodnictwo i walka lub rozwiązanie kompromisowe.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty