profil

Streszczenie "Wyprawy Argonautów".

drukuj
satysfakcja 73 % 291 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Król Ajzon, władca tesalskiego miasta Jolkos miał niegodziwego brata Peliasa. W końcu po wielu spiskach Pelias zrzucił brata z tronu. W tym czasie żona Ajzona urodziła syna Jazona. W obawie o jego życie upozorowała jego śmierć i oddala na wychowanie centaurowi Chejronowi.

Pewnego dnia znalazł się nad rzeką. Spotkał tam staruszkę, która prosiła, by ją przeniósł na drugi brzeg. Jazon chętnie spełnił jej prośbę. Okazało się, że w kobietę wcieliła się sama bogini Hera i odtąd z wdzięczności otoczyła opieką młodzieńca.

Wkrótce dotarł do Jolkos, gdzie rządy sprawował zły Pelias. Władca obawiał się cudzoziemca obutego w jeden sandał, przed którym ostrzegała go wyrocznia delficka. Nieproszonym gościem okazał się Jazon, którego król zaprosił do zamku a potem wysłał po złote runo. Zdziwiony młodzian usłyszał też historię swego pochodzenia od sługi, który uratował mu życie. Odszukał ojca, który żył teraz w nędznej chacie i zażądał od Peliasa zwrotu majątku i władzy. Chytry Pelias obiecał, że odda władzę, ale pod warunkiem, że zdobędzie złote runo, bo inaczej narazi się na gniew bogów.

Historię złotego runa znał Jazon doskonale z opowiadań półboga Chejrona. A było to tak. W beockim mieście Orchomenos panował król Atamas, który miał dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa – synka Fryksosa i córeczkę Helle. Ożenił się drugi raz z Ino. Macocha nie zamierzała się opiekować cudzymi dziećmi, więc uknuła intrygę, by się ich pozbyć. Na szczęście dusza matki czuwała. We śnie ostrzegła Fryksosa i kazała mu z siostrą uciekać na baranku pokrytym złotym runem. Dzieci wsiadły na grzbiet a baranek niósł je jak najlepszy wierzchowiec. Niestety podczas huraganu dziewczynka straciła przytomność i wpadła do morza, które od jej imienia nazwano Hellespondem. Fryksos zamieszkał w Kolchidzie i opiekował się barankiem do jego późnej starości aż sam poprosił, by złożyć go Zeusowi w ofierze. Złote runo natomiast król Kolchidy Ajetes zawiesił na dębie w świętym gaju Aresa.

Jazon przypomniał sobie tę historię i zaczął organizować wyprawę. Stawili się na nią najznamienitsi herosi. Pięćdziesięciu śmiałków wypłynęło na statku Argo, czyli szybkim pod wodzą Jazona. Najpierw przybyli do Lemnos, na wyspę, gdzie rządziły same kobiety. Swego czasu naraziły się Afrodycie i za karę nabrały tak przykrego zapachu, że mężczyźni poczuli do nich wstręt i zamierzali sprowadzić sobie inne kobiety. Lemnijki uknuły jednak spisek i w ciągu nocy wymordowały wszystkich mężczyzn. Niemniej Argonauci spędzili tu w gościnie dwa lata. Jazon zakochany w królowej nie chciał opuścić wyspy. Dopiero wyrzuty Heraklesa zmobilizowały go do dalszej podróży.

Z Lemnos popłynęli do Kyzikos. Następnie trafili do ślepego króla wróżbity Fineasa . Na domiar złego zesłali jeszcze na niego harpie (ptaki o kobiecej twarzy) , które zjadały mu pożywienie.

Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
21.12.2011 (23:47)

nie byki a woły nie olbrzymi a wojownicy itd

1.11.2011 (21:25)

a nie ma konca ???

Teksty kultury