profil

Ideały współczesnego człowieka

poleca 85% 194 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ideały współczesnego człowieka- potrzebne czy zbyteczne?

Każda epoka charakteryzowała się inną mentalnością ludzi i ideałami. Były one różne i zmieniały się z biegiem lat. Kształtował je czas, warunki życia, sytuacja gospodarcza i dzieje historyczne. W średniowieczu główną wartością była wiara, kościół i życie po śmierci . W renesansie humaniści dostrzegli piękno ciała ludzkiego oraz uroki życia i odmiennie od swoich przodków zaczęli z niego korzystać. Kolejne epoki kształtowały nowe typy ideałów. Czy obecnie człowiek potrzebuje ideałów? Jakie one są?
Współczesny człowiek żyje w czasach powszechnej konsumpcji, narastającej globalizacji, chęci władzy, sukcesu i kariery. Większość społeczeństwa dużo pracuje, studiuje i ciągle podnosi swoje kwalifikacje. Ludzie żyją w ciągłym pośpiechu i często poświęcają większość swojego czasu karierze zawodowej. Zdarza się też, że z przyczyn finansowych opuszczają swój ojczysty kraj, aby pracować za granicą.
Moim zdaniem, ukazane powyżej ideały są bardzo ważne. Nie widzę nic złego w dążeniu do sukcesu i kariery. Spełnienie i realizacja w zawodzie jest dla wielu ludzi źródłem szczęścia i poczucia własnej wartości. Jeśli praca i spełnianie swoich ambicji w zawodzie przynosi korzyści finansowe, jest to dodatkowa nagroda. Poza tym, człowiek potrzebuje pieniędzy, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie godny byt. Dobra sytuacja materialna znacznie ułatwia życie i zrozumiałym jest, ze ludzie chcą ją osiągnąć. Podnoszenie swoich kwalifikacji i inwestowanie w siebie świadczy także o ambicji, pracowitości, umiejętności przewidywania i o głodzie wiedzy.
Jednak współczesne ideały człowieka sukcesu nie powinny przysłaniać wartości, które moim zdaniem są ponadczasowe i priorytetowe. Są to: rodzina, przyjaźń, sprawiedliwość, wiara w dobro i patriotyzm. Człowiek będąc pochłonięty pogonią za sukcesem może o nich zapomnieć i zaniedbać je. Rodzina i przyjaźń to wartości, które istniały zawsze, istnieją obecnie i mam nadzieję, że przetrwają na zawsze. Więź z drugim człowiekiem to podstawowa potrzeba ludzi. Wymaga ona jednak poświęcenia, czasu, lojalności i zaangażowania. Zaniedbując ją skazujemy się na samotność i izolację.
Bezwzględna rywalizacja i niesprawiedliwe rozgrywki w walce o sukces i pieniądze prowadzą do tzw. „wyścigu szczurów”. Ludzie bezwzględnie dążą do celu, zapominając o wrażliwości na cudzy los. Nie powinno się osiągać sukcesu kosztem wyzbywania się ludzkich uczuć i depcząc po ideałach. Dobrem i sprawiedliwością także można wiele zdziałać i być z siebie równie dumnym. Pieniądze powinny być środkiem do szczęścia, a nie celem samym w sobie.
Staromodnie brzmieć może stwierdzenie, że powinniśmy także pielęgnować nasz patriotyzm. To, że moje pokolenie nie żyje w czasie politycznego ucisku czy wojny, nie sprawia, że nie możemy być patriotami. Dziś nie musimy ginąć na barykadach, aby udowodnić że kochamy swój kraj. Możemy to udowadniać swoim życiem. Współczesny patriota to człowiek, który pracuje na rzecz swojej ojczyzny i siebie samego, płaci podatki, dba o środowisko naturalne, nie łamie prawa i chodzi na wybory. Postępując w ten sposób szanujemy pamięć naszych przodków, którzy niejednokrotnie ginęli, aby kolejne pokolenia mogły w tym kraju żyć i mówić w ojczystym języku. Będąc odpowiedzialnym i uczciwym człowiekiem i obywatelem nie marnujemy ich poświęcenia.
Podsumowując, uważam że ideał człowieka sukcesu jest pozytywny i godny naśladowania, o ile nie przysłania ponadczasowych i podstawowych wartości, które czynią nas ludźmi. Bez nich stalibyśmy się maszynkami pochłoniętymi pracą, nie zwracającymi na nic innego uwagi i głęboko nieszczęśliwymi. Kliniki psychiatryczne i poradnie psychologiczne pełne są ludzi, którzy osiągnęli w życiu sukces, sławę i pieniądze, ale zgubili po drodze wartości, które dałyby im prawdziwe szczęście.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty