profil

Co to znaczy być patriotą we współczesnej, wolnej i demokratycznej Polsce?

drukuj
satysfakcja 62 % 112 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

DRODZY OBYWATELE RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Nadszedł czas, według mnie by poruszyć pewien ważny temat a mianowicie: Co to znaczy być patriotą we współczesnej, wolnej i demokratycznej Polsce. Temat ten wydaje mi się, często unikamy i nie zastanawiamy się nad nim głębiej. Dlaczego? Może z braku czasu lub z obawy że nie spełniamy roli patrioty. Ale jak należy żyć, by być patriota? Dosyć trudne pytanie!
Zacznę od przedstawienia co na temat słowa patriotyzm mówią słowniki. A mianowicie z łacińskiego ?partia? oznacza ojczyznę. Jest to postawa szacunku,umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia dla niej ofiar. To stawianie dobra ojczyzny ponad własne. I wyodrębnię również tu słowo patriota, które oznacza, że jest to ktoś kto kocha swoją ojczyznę i naród, łącząc te uczucia z szacunkiem dla innych państw. Ten, który zawsze jest gotów do pracy i poświęceń dla dobra kraju. Niby po tej analizie słownikowej, większość z was mogłaby powiedzieć że spełnia prawie podstawowe warunki patriotyzmu i jest patriotą. Jednak może nasuwać się inne pytanie szczególnie wśród was młodzi ludzie, po co w dzisiejszym świecie być patriotą? To niestety bardzo przykre ale prawdziwe.
Pragnę teraz podkreślić, jak patriotyzm był silny w czasach wcześniejszych. Zacznę od najtragiczniejszych okresów w historii Polski, czyli od rozbiorów i utracie niepodległości na 123 lata. To właśnie wtedy był prawdziwy sprawdzian dla polskiego patriotyzmu. Z historii rozbiorów najbardziej zapamiętałem obraz Jana Matejki na którym jest przedstawiona postać Tadeusza Rejtana który klęczy przed drzwiami sadowymi gdzie zaraz zostanie podpisany traktat pierwszego rozbioru polski z rozdartą koszulą. Zdaje sobie zapewne sprawę że już nic nie pomoże i tak do tego dojdzie, lecz chce pokazać że jest patriotą i zapewne wzbudzić także wśród innych patriotyzm. Można powiedzieć ze zamierzony przez niego cel się udał. Przy tym, czy zdajemy sobie sprawę z tego, ile to ludzi zginęło, którzy bardziej ponad życie miłowali sobie miłość do Rzeczpospolitej. To dzięki nim my teraz jesteśmy na tych ziemiach, mówimy po polsku i wyrażamy swoje wolne słowo.
Jednak cóż drodzy obywatele, można powiedzieć że te czasy już dawno minęły. Dzisiaj nie mamy na szczęście takich problemów. Rodzi się więc pytanie po co, w ogóle przejmować się patriotyzmem i jak być prawdziwym patryjotą? Przede wszystkim należy znać historię Polski i okazywać szacunek dla godła, flagi i hymnu.

Nie jest to wcale takie trudne, wystarczy podczas uroczystości państwowej śpiewać hymn na baczność, robić to z powagą a nie tak byle by to odśpiewać i tyle. Obywatele wy musicie przede wszystkim to sami poczuć! Patriota w dzisiejszym świecie nie może się przede wszystkim wstydzić polskości, musi to podkreślać, pokazując poprzez wywieszenie flagi z okna i udział w obchodach związanym z jakimś świętem państwowym. Wspomniałem tu też, że patriota ma wielkie zadanie by budzić patriotyzm w polakach. Na koniec wspomnę o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy a mianowicie ustroju politycznym. Mam nadzieje że każdy z was wie, że polskie rządy maja charakter demokratyczny. Co to oznacza dla patrioty? Wychodzi na to ze to my obywatele rządzimy polską poprzez pójście na wybory. Irytuje mnie że tak wielu z was, mówi że nie idzie na wybory bo nie ma na kogo głosować, gdyż takie podejście prowadzi do tego że jest niska frekwencja wyborcza i krajem rządzą ludzie wybrani przez ?garstkę? osób.
Patriotyzm powinien być dla was dążeniem o niepodległość i istnienie naszego państwa w świecie na równych prawach z innym. Jest to walka o jak najlepsze prawa dla wszystkich rodaków, a nie tylko jednostek w jakiś sposób uprzywilejowanych.Uważam że gdyby od początku istnienia naszego państwa nie było patriotów to już dawno utracilibyśmy swoją ziemię, język, kulturę i znaczenie w świecie. Bądźmy patriotami moi drodzy obywatele i nie pozwólmy się zniszczyć poprzez wyparcie naszej kultury przez obcą pozornie atrakcyjną inność narodową!


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
11.3.2009 (19:36)

wietne! konkretnie napisane.dzieki bardzo mi pomogles

8.10.2008 (16:03)

to jest super dostalam z tego w szkole 2x6

Typ pracy