profil

Wpływ religii na życie człowieka

poleca 85% 1153 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Religia od zawsze była ważnym elementem życia ludów i narodów starożytnych, średniowiecznych oraz nowożytnych. Wyznają ją ludzie prości, wykształceni, dzieci, młodzi i starsi. Na blisko 6 miliardów ludzi żyjących dziś na świecie około 86 % deklaruje się jako wyznawcy różnych religii. Na świecie istnieje ponad 4000 różnych wyznań. Do największych współczesnych religii świata należą obecnie:
 Chrześcijaństwo jest globalną wiarą uznającą w Jezusie Chrystusie syna Bożego, ma trzy główne odgałęzienia katolicyzm, prawosławie i wyjątkowo rozdrobniony wewnętrznie protestantyzm. Jest to jedna z wielkich religii monoteistycznych, wyznawana przez około 30% ludności świata. Spośród blisko 1,8 mld chrześcijan około 970 mln stanowią katolicy, 300-450 mln protestanci, około 150 wyznawcy prawosławia, 60 mln anglikanie, 30 mln członków starożytnych Kościołów wschodnich. Chrześcijanie przeważają w strukturze religijnej Europy, obu Ameryk i Australii, w Afryce stanowią ok. 33% ludności, w Azji - nieznaczną mniejszość. Zasady etyczne chrześcijaństwa przyjmowane są w znacznej mierze nawet przez ludzi niewierzących, traktujących je jako uniwersalne prawdy humanizmu.
Judaizm jest przymierzem, a także najstarszą religią monoteistyczną, miał ogromny wpływ na inne tradycje religijne (chrześcijaństwo i islam). Religia ta jest zespołem wartości, norm i postaw etycznych wynikających z tradycji, obyczaju i religii Żydów. Postępowanie zgodnie z nakazami jak i przywilejami Tory ofiarowanej przez Mojżesza stanowi główny fundament życia Żydów pod wszelkimi względami. W oparciu o Pięcioksiąg Mojżeszowy możemy wyznaczyć m.in. następujący wpływ religii:
• Żydzi są osobami kierującymi się zasadą pełnej uczciwości i rzetelności niezależnie od roli, jaką sprawują jako, że zaniedbanie pracy jest grzechem przeciw Bogu i bliźniemu,
• Równość wszystkich wierzących, brak hierarchii i zmuszanie bliźniego do utraty godności jak i grzechu jest sprzeciwieniem się woli Boga oraz Torze,
• Właściwe traktowanie ludzi, zwierząt i roślin oraz rzeczy materialnych mogących posłużyć bliźnim – np. jedzenie,
• Tora zabrania również kradzieży, zdobywanie form pieniędzy w sposób nieuczciwy lub upokarzający bliźniego.
 Islam pojawił się w VII w. i wraz z podbojami arabskimi rozpowszechnił się w Azji Południowo-Wschodniej i w Afryce Północnej. W następnych wiekach przeniknął daleko w głąb Azji. Coraz bardziej rozpowszechnia się w Afryce „czarnej”, obecny jest także w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej. Ma dwa główne kierunki sunnizm, posiadający największą liczbę wyznawców, oraz szyizm (Iran, Liban i niektóre państwa nad Zatoką Perską), posiada charakter monoteistyczny. Liczbę wyznawców islamu szacuje się na ok. 900 mln, co daje mu drugie miejsce po chrześcijaństwie, we wszystkich jego odmianach.
Silnie podkreśla jedność Boga, ale także wymagania moralnego prowadzenie się i pobożności.
Podstawą doktryny islamu jest wiara w jedynego Boga Allacha, zaufanie do Koranu oraz do tradycji. Jest obdarzony wolną wolą, zasługuje swym postępowaniem na zbawienie i pobyt w raju lub na wieczne potępienie. Wyznawcą islamu można stać się przez wygłoszenie ze szczerą intencją formuły: "Nie ma Boga prócz Allacha, a Mahomet jest jego prorokiem" i przyjęcie na siebie obowiązków wynikających z Koranu, tradycji i prawa. Obowiązkiem każdego muzułmanina, czyli wyznawcę islamu obowiązują wyznanie wiary, modlitwa, jałmużna, post, pielgrzymka do Kabby. Szerzenie islamu, za pomocą oręża zalecane przez Koran to święta wojna (dżihad). Islam głosi życie w umiarze, bez zbytku, bez marnotrawstwa. Niestety Fanatyzm religijny i wiążące się z nim konflikty (często międzynarodowe), osłabiają kraj i jego gospodarkę.

 Hinduizm oferuje wiele form kultu religijnego, bezpośredniego doświadczenia absolutu. Hinduizm nie ma założyciela, nie kładzie nacisku na żadną fundamentalną doktryną i uważany jest za religię istniejącą od zawsze.
 Buddyzm podkreśla cztery szlachetne prawdy i postrzega pokonanie własnych pragnień i pożądań, jako jedyny sposób na osiągnięcie prawdziwego wyzwolenia.
 Konfuncjonizm jest starożytnym, szeroko oddziałującym systemem etycznym z akcentami religijnymi.
 Taoizm zwraca uwagę na harmonijne związki z siłami natury.
 Szintoizm niegdyś podstawowa religia Japonii, czci formy i siły natury, zaleca szczerość, czystość i niewinność.
cd. załącznik

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty