profil

Społeczeństwo polskie w krzywym zwierciadle. Co i w jaki sposób krytykuje Ignacy Krasicki w „Palinodii”? Obraz Polaków, skonfrontuj z ich wizerunkiem zawartym w innych znanych Ci satyrach tego poety

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-19
poleca 85% 428 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Ignacy Krasicki

"Palinodia" Ignacego Krasickiego to utwór, w którym autor krytykuje swoich rodaków. W zręczny sposób wytka im wady za pomocą sarkazmu i ironii.

Poeta bezpośrednio nie wymienia wad Polaków lecz stara się ukazać je poprzez pochlebianie. Ludzie nie chcą wiedzieć jacy są naprawdę, dlatego też Krasicki wybrał taką formę "Na złe szczerość wychodzi, prawda w oczy kole, więc już łajać przestanę, a pochlebiać wolę". Nie krytykuje np. oszusta za jego czyny lecz chwali go za jego perfekcje: "Ciesz się, Pawle. Oszukać to kunszt doskonały, Tyś mistrz w kunszcie, więc odbieraj pochwały". Podobnie rzecz się dzieje z innymi nagannymi cechami. Autor uważa, że ten kto kradnie to "nie złodziej, lecz sprawny", "nie zdrajca, lecz dobrej sławy korzystacz", a rozpustnik to ten co się dobrze bawi. W satyrze autor przedstawia nam cechy, które znikają, gdyż my sami ich nie chcemy np. honor, wstyd. Zaś oswoił się już ze światem dzikim i obojętnym. Nawiązuje do satyry "Pijaństwo" poprzez opis króla, który nie będzie szanowany, gdy będzie pił. Picie odbiera chwałę, orzeźwia serce, uszczęśliwia do tego stopnia, że mimo tego, iż wiemy, że pijemy to nie zauważamy w tym nic złego. Pisząc o Tomaszu, Krasicki nawiązuje do dzieła "Żona modna", w którym nic się nie liczyło poza światem materialnym i zasadą "pokaż się, zastaw się". Ostatnia strofa ukazuje nam prawdę o Polakach, którzy nie potrafią się przyznać do winy. Gdy cała prawda o nich ma wyjść na jaw oni milczą i "chowają głowę w piach". W gruncie rzeczy pozostawia tę sprawę przyszłym pokoleniom "Niechże sądzi potomność, a ja pióro kruszę".

Ignacy Krasicki w satyrze "Palinodia" opisując społeczeństwo Polskie, chce zmienić ich postępowanie na lepsze. Zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nie uda mu się zmienić w swoich rodakach odwiecznych cech: pychy, obłudy czy dumy narodowej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury