profil

/

Zadania Prace

Alkany, alkeny, alkiny

drukuj
satysfakcja 32 % 29 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Węglowodory- związki węgla z wodorem
Węglowodory łańcuchowe- to węglowodory, w których atomy tworzą łańcuch prosty lub rozgałęziony
Węglowodory pierścieniowe- to węglowodory, których atomy węgla tworzą łańcuch zamknięty w pierścień.
Węglowodory nasycone- to takie węglowodory, w których między atomami węgla występują tylko wiązania pojedyncze.
Węglowodory nienasycone- to taki szereg węglowodorów, którym między atomami węgla występują również wiązania podwójne lub potrójne.
Alkany- to szereg homologiczny węglowodorów nasyconych.
Alkeny- to szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych z wiązaniami podwójnymi.
Alkiny- to szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych z wiązaniami potrójnymi.
Węglowodory alicykliczne- to takie węglowodory zarówno nasycone jak i nienasycone, w których atomy węgla tworzą pierścień.
Węglowodory aromatyczne- to takie węglowodory pierścieniowe, w których między atomami węgla występują tzw. elektrony zdelokalizowane.
Szereg homologiczny- to taki szereg związków organicznych, organicznych, którym między dwoma kolejnymi związkami występuje różnica o pewną stałą grupę atomów.
W chemii organicznej bardzo ważne są końcówki i tak końcówka ?an oznacza węglowodory z szeregu homologicznego węglowodorów nasyconych.
ALKANY
CH4- metan
C2H6- etan GAZY
C3H8- propan
C4H10- butan

C5H12- pentan
C6H14- heksan
C7H16- heptan CIECZE
C8H18- oktan
C9H20- nonan
C10H22- dekan

C16H34- heksodekan
C17H36- heptadekan CIAŁA STAŁE


Przydatna praca? Tak Nie
Podobne tematy:
chemia ściąga alkiny alkeny alkany Związki organiczne reakcja spalania związków organicznych węglowodory nasycone schemat reakcji spalania WSZYSTKIE
Wersja ściąga: alkany,_alkeny,_alkiny.doc
Komentarze (13) Brak komentarzy
27.5.2009 (02:36)

ojjjj słabiutko...

14.5.2009 (17:05)

trochę mało informacji

8.12.2008 (20:15)

fajnie że ktos wrzuca chemię mmm moj ulubiony przedmiot!! może skorzystam ze stron przyy powtórce przed maturka

7.12.2008 (11:58)

kto ma zrobione ćwiczenia klasy 3 gim????

24.11.2008 (19:22)

Praca bardzo słaba. Mało informacji, a mianowicie brakuje mi najbardziej wzorów tych węglowodorów. Oceniam na 2.

Rozkład materiału


Zadania z Chemii
Milosz3312 rozwiązane zadania
Chemia 500 pkt 17.12.2014 (18:37)

W każdym z podanych szeregów istnieje pewna prawidłowość.Odkryj ją i dopisz po jednym przykładzie.PROSZE MOZCIE MI!!!!!!!!!!

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 375 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

popaprany0 rozwiązanych zadań
Chemia 10 pkt 17.12.2014 (18:04)

Witam, potrzebuje na szybko prezentacje pod temat Trucizny w życiu człowieka. Prosze pomóżcie !! .

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

xxonewaytohell1 rozwiązane zadanie
Chemia 10 pkt 17.12.2014 (18:01)

KLIKA ZDAŃ NA TEMAT SPALANIA CAŁKOWITEGO PROPANU I BUTANU W ZAPALNICZKACH JAK TO WYGLĄDA, CO POWSTAJE ITP

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

xxonewaytohell1 rozwiązane zadanie
Chemia 10 pkt 17.12.2014 (18:00)

KLIKA ZDAŃ NA TEMAT SPALANIA CAŁKOWITEGO PROPANU I BUTANU W ZAPALNICZKACH JAK TO WYGLĄDA, CO POWSTAJE ITP.

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

xxonewaytohell1 rozwiązane zadanie
Chemia 100 pkt 17.12.2014 (17:55)

KILKA ZDAŃ NA TEMAT SPALANIA CAŁKOWITEGO PROPANU I BUTANU W ZAPALNICZKACH PILNE!!!!!!!!!!!

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.