profil

Miłość nastolatków dawniej i dziś. Czy taka sama?

poleca 85% 676 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz William Szekspir

,, Miłość nastolatków dawniej i dziś. Czy taka sama??

,,A miłość? Jeszcze jeden nałóg młodości, ryzykowne gry, oszałamiające stany nieważkości.? Tadeusz Konwicki

Miłość jest uczuciem największym i najgłębszym. Ale czy może kochać ktoś kto jeszcze nie ,,poznał? życia? Czy miłość nastolatków zawsze była taka sama? Jak to się odnosi do dzieł literackich, w których była ona przedstawiana? Obraz młodzieńczej miłości możemy dostrzec w wielu utworach różnych epok. W mojej wypowiedzi chciałabym poruszyć właśnie ten temat dodając również własne przemyślenia.
"Romeo i Julia" to jedna z najgłośniejszych tragedii o młodzieńczej miłości. Para młodych ludzi z dwóch wrogich sobie rodów zakochuje się w sobie i potajemnie bierze ślub. Na drodze ich szczęściu staje jednak wiele przeszkód. Romeo zostaje wygnany lecz żyje nadzieją na ponowne ujrzenie Julii. Niestety przez pomyłkę oboje popełniają samobójstwo. Romeo i Julia byli dla siebie niczym bratnie dusze, kiedy jedno z nich odeszło, drugie utraciło sens życia i wolało umrzeć niż żyć w pozbawionym miłości świecie. Choć są bardzo młodzi nie widzą niczego poza sobą.
Moim zdaniem w dzisiejszych czasach nie ma takiej miłości, ponieważ młodzież jest bardziej wpatrzona w siebie, egoistyczna i nie oddałaby swojego życia, za życie ?ukochanego?.
Zaraz po najsłynniejszym dramacie dwojga kochanków można umieścić średniowieczną historię o tragicznej miłości Tristana i Izoldy.
Młodzi przez pomyłkę wypili miłosny napój. Ich uczucie stało się tak wielkie, że przestają być ważne prawa i zwyczaje. Choć kochankowie wiedzą, że zdradzają i oszukują to jednak są bezsilni wobec przeznaczenia, co niszczy życie obojga bohaterów. Wydaje się, że śmierć uwolni ich od cierpień, jednak dwa krzewy splecione gałęziami przy grobach kochanków są świadectwem zwycięstwa miłości nad śmiercią. Uważam, że dzisiejszej młodzieży bardziej zależy na reputacji i ocenie rówieśników. Dla miłości nie poświęciliby całego dotychczasowego życia na które pracowali latami, by być z kimś kogo zna się tak krótko.
Wątek miłosny występuje nie tylko w dziełach należących do
klasyki literatury światowej , lecz także w naszych rodzimych
utworach. Jedną z najbardziej znanych książek jest polska epopeja narodowa ? ?Pan Tadeusz? Adama Mickiewicza. Miłość spełniona i bardzo młoda ? tak można opisać uczucie łączące Zosię Horeszkównę i Tadeusza Soplicę. Choć na początku chłopak flirtuje z Telimeną - ciotką dziewczyny, której wpadł w oko, nie może zapomnieć o Zosi. Kiedy młodzieniec uwolnił się z sideł opiekunki ukochanej kolejną przeszkodą do była wojna, na którą Tadeusz jak każdy młody mężczyzna musi wyruszyć. Do kraju wraca po roku. Zadręcza się pytaniem czy na pewno Zosia go nadal kocha i czy zgodzi się wziąć z nim ślub. Niepotrzebnie jednak, bo dziewczyna po przyjeździe młodzieńca jest jeszcze pewniejsza swoich uczuć. Epopeja kończy się tak zwanym happy endem, czyli ślubem zakochanych.
Lecz dzisiejsze czasy nie są tak piękne i, moim zdaniem ,tak młoda kobieta opuszczona przez mężczyznę na rok, nie byłaby wierna.

Młodzież , zarówno ta współczesna, jak i ta żyjąca przed wiekami jest zagubiona w otaczającym ją świecie i potrzebuje wsparcia drugiej osoby, która rozumie jej obawy i radości. Jednak czasy się zmieniają a wraz z nimi ludzie, ich podejście do życia i sposoby wyrażania miłości. Do porównania przeszłości z teraźniejszością może być współczesna literatura młodzieżowa pt.: ?Pamiętnik Księżniczki? Meg Cabot, która opisuje życie nastolatki Mii Thermopolis. W tej książce są poruszane problemy współczesnych nastolatków, nie tylko miłosne ale także problemy z nauką i rodzicami. Choć nie jest to epopeja narodowa czy dzieło wielkiego pisarza nagrodzonego nagrodą Nobla, to jednak uważam, że można ją porównać z tymi utworami, by zauważyć różnice w miłości nastolatków dawniej i dziś. Z chęcią polecam tą książkę.
Moim zdaniem w teraźniejszości nie ma miłości bezinteresownej i tak prawdziwej jak dawniej. Ludzie, a szczególnie młodzież, jest bardziej zbuntowana i mniej uczuciowa. Egoistyczne patrzenie na świat i chęć posiadania rzeczy materialnych zupełnie przysłania wartości, które powinny być zawsze na pierwszym miejscu. Sądzę, że nastoletnia miłość w tych czasach nie ma przyszłości.



Bibliografia:
1. ?Romeo i Julia? W. Szekspir
2. ?Tristan i Izolda? J. Bedier
3.?Pan Tadeusz? Adam Mickiewicz
4. ?Pamiętnik Księżniczki? M. Cabot

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty