profil

Higiena uszu

poleca 83% 2928 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Odpowiednia higiena uszów
Przede wszystkim trzeba regularnie oczyszczać uszy z zalegającej woskowiny - naturalnej substancji, powstającej w zewnętrznym przewodzie słuchowym, złożonej z wydzieliny gruczołów woskowinowych, łojowych i potowych, a także złuszczonego naskórka, włosów i cząsteczek kurzu. Woskowina pełni w uchu trzy bardzo ważne funkcje: oczyszczającą, nawilżającą i osłonową, jednak jej zaleganie jest niewskazane. Zbyt długie utrzymywanie się woskowiny lub jej niewłaściwe usuwanie, może spowodować nawet uszkodzenie słuchu. Woskowina uszna ,jeśli nie jest regularnie usuwana ,z czasem twardnieje tworząc tzw. korek woskowinowy. Ten problem dotyczy wszystkich: dzieci, osób dorosłych,
Zapalenie ucha(Środkowego)
Przyczyną rozwoju choroby są bakterie Rozwój zakażenia bakteryjnego zwiększa wydzielanie płynów wysiękowych wywołane przez wirusy.
Bakterie wywołują obrzęk błony bębenkowej (głównej części ucha środkowego).
Najczęstsze zachorowania na ostre zapalenie ucha środkowego występują w okresie jesienno-wiosennym, a także w przebiegu wielu chorób zakaźnych, takich jak płonica, odra czy ospa wietrzna .również u osób osłabionych . Objawy to ból ucha, uczucie napięcia i pełności w uchu jak i również wywołana gorączka u dzieci .aby nie zachorowac na zapalenie ucha trzeba dbać o to aby go nie przeziębić (długie przebywanie na zimnym i silnym wietrze bez nakrycia).
Powikłaniami zapaleń ucha może być wiele chorób nie zawsze związanych bezpośrednio z tym narządem. Jednym z najczęstszych jest ostre zapalenie tzw. wyrostka sutkowatego,
zapalenie opon mózgowych, ropień zewnątrzoponowy, ropień mózgu, ropień podtwardówkowy, zapalenie błędnika, zapalenie zakrzepowe zatoki esowatej oraz porażenie nerwu twarzowego.

Zapalenie ucha (zewnętrznego)
Zapalenie spowodowane przez bakterie przebiega z bolesnym obrzękiem. Równolegle z narastaniem obrzęku pojawiają się zaburzenia słuchu, ponieważ obrzęk przewodu słuchowego utrudnia przewodzenie fal głosowych. Wirus półpaśca jest przyczyną zaczerwienienia skóry przewodu słuchowego i często całego ucha zewnętrznego oraz występowania pęcherzyków wypełnionych krwistym płynem. Najbardziej zagrożone są osoby chore na cukrzycę oraz osoby z upośledzeniem procesów immunologicznych. U tych osób proces zapalny może spowodować niebezpieczną infekcję spowodowaną przez pałeczkę ropy błękitnej, szerzącą się na okoliczne obszary.

Wpływ hałasu na organizm ludzki
Długotrwałe przebywanie w hałasie o dużym poziomie powoduje powstanie trwałego upośledzenia ( Hałas o poziomie 85-120 dB powoduje liczne uszkodzenia słuchu oraz różne schorzenia organizmu ludzkiego, takie jak zaburzenia układu krążenia, układu nerwowego, równowagi oraz Hałasy o poziomie powyżej 150 dB już po pięciu minutach całkowicie paraliżują działanie organizmu, powodują mdłości, zaburzenia równowagi, uniemożliwiają wykonywanie skoordynowanych ruchów kończyn,
Stałe przebywanie w hałasie o natężeniu 71-85 dB powoduje trwałe osłabienie słuchu (głuchotę), . praca w ciągłym hałasie w granicach 95-100 dB nie może trwać dziennie
dłużej niż 40-100 min., zaś praca w hałasie do 110 dB - nie dłużej niż 10 minut dziennie. Przy takim hałasie należy stosować nauszniki i zatyczki , które zmniejszają poziom hałasu.
Długie słuchanie muzyki przez słuchawki może również spowodować uszkodzenia słuchu.
Trzeba dbać o słuch bo nie zdajemy sobie sprawy jakie konsekwencje poniesiemy. Aparaty słuchowe mogą polepszyć słuch ale go nie odzyskamy będziemy mieć również trudności z wymowa. Słuch można uszkodzić przez używki Np. alkohol i nikotyna jak i również niektóre narkotyki .telefony komórkowe , aby nie uszkodzić słuchu trzeba pracować tam gdzie jest mały stopień hałasu . nie wolno przebywać przy głośnych maszynach czy młotach pneumatycznych z czasem może się to odbić na naszym zdrowiu. Dlatego warto się zastanowić zanim będzie za póżno.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty