profil

Opis obrazu Jana Matejki „Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki”.

poleca 85% 964 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Jan Matejko Opis obrazu Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki

Obraz Jana Matejki ?Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki? jest wybitnym arcydziełem tamtego okresu.
Na pierwszym planie znajduje się martwa Urszulka, która jest w objęciach swego ojca ? Jana Kochanowskiego. Pomieszczenie w którym się znajdują jest ciemne i mroczne. Po lewej stronie obrazu, w blasku dwóch świec widać obraz Matki Boskiej z Jezusem w ramionach. Po prawej stronie, w półmroku jest półką z książkami.
Urszulka, nawet jako martwa, jest ukazana jako śliczne dzieciątko. Jej włosy są lśniące, twarz, choć blada, nadal piękna, bez skazy. Ojciec dziewczynki tkwi przy jej zwłokach, mimo wielkiej rozpaczy i braku nadziei. Jego wyraz twarzy: zmarszczone czoło, zamknięte oczy, usta przy główce jego ukochanej córeczki są oznaką cierpienia po niezrozumiałej śmierci tak młodej i niewinnej osoby. Trzyma ją w objęciu, delikatnie, chcąc zostać ze swoją, choćby martwą, córeczką i ze swoim cierpieniem sam. Śmierć Urszulki jest wielką tragedią dla pisarza. Obraz święty jest prawdopodobnie oznaką wiary. Kochanowski wierzy, bądź ma nadzieję i o to się modli, że jego córeczka zazna szczęścia w niebie. Mimo to, nie rozumie takiej decyzji Boga, o odebraniu mu jego ukochanej córeczki.
Nastrój obrazu jest ponury oraz smutny. Choć nie sposób sobie wyobrazić bólu, jaki towarzyszy śmierci własnego dziecka, ukazanie na obrazie ojca trzymającego w swych ramionach zmarłą córeczkę, ukazuje nam w jakiś sposób cząstkę rozpaczy, jaką może czuć rodzic w takiej sytuacji.
Uważam, iż obraz pokazał doskonale, co czuć mógł Jan Kochanowski w chwili straty swej ukochanej Urszulki. Moim zdaniem malarz podjął się ciężkiego tematu, bowiem nie jest łatwo malować niezrozumiałą, być może niesprawiedliwą śmierć dziecka oraz nie dający się opisać słowami smutek rodzica.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta