profil

Aminokwasy

drukuj
satysfakcja 50 % 16 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Aminokwasy

Podstawowe elementy strukturalne protein, otrzymywane w wyniku ich hydrolizy. Zwiazki biologicznie aktywne, uczestniczace w biosyntezie wielu zwiazków w komórkach, dobrze przyswajane przez naskórek. Wykazuja zdolnosc zatrzymywania wilgoci, sa skladnikiem NMF (Natural moisturizing factor), czyli naturalnego czynnika nawilzajacego skóre. Dzialaja nawilzajaco, zwiekszaja dzialanie higroskopijne innych skladników NMF. Zmiekczaja i uelastyczniaja naskórek.

Substancje aktywne o potwierdzonym korzystnym działaniu na skórę to m.in. retinol, antyoksydanty, ceramidy, kwasy AHA. Ostatnio do tej listy kosmetolodzy dopisali peptydy. Są stabilne, nie wymagają nośników, bez problemu wnikają do miejsca ich biologicznej aktywności. Mamy więc nowe możliwości oddziaływania na skórę z niebywałą precyzją.

Przemysł kosmetyczny zainteresował się biologiczną aktywnością peptydów stosunkowo niedawno. Do tej pory z dużym powodzeniem peptydy, a ściśle mówiąc proteiny, czyli długie łańcuchy aminokwasów, stosowane były w nieco innym charakterze. Dzięki zdolności wiązania wody w swojej strukturze proteiny są doskonałymi ?nawilżaczami?, (humektant ? substancja wiążąca wodę). Jednak od powszechnie wykorzystywanych w tym celu gliceryny i glikolu propylenowego odróżnia je to, że pozostają na powierzchni skóry, tworząc wilgotny mikrofilm. Nie wnikają w nią, ponieważ ich cząsteczki są zbyt duże. Warstwa proteinowa ogranicza ucieczkę wody z naskórka, a więc pośrednio także z głębszych warstw skóry. Ta właściwość protein jest powszechnie wykorzystywana w preparatach, które poza nawilżaniem skóry uelastyczniają ją a nawet spłycają drobne zmarszczki. Wszystko dzięki zwiększeniu ilości wody w naskórku.

Z chemicznego punktu widzenia peptydy to łańcuchy składające się z aminokwasów, podstawowych jednostek budulcowych naszego organizmu.
W zależności od długości takiego łańcucha rozróżniamy:
w oligopeptydy ? najkrótsze, poniżej 10 aminokwasów;
w polipeptydy ? łańcuchy średniej długości;
w proteiny, czyli białka ? najdłuższe, powyżej 100 aminokwasów.
Nie tylko jednak ich wielkość jest istotna. Podstawowe znaczenie ma sekwencja, czyli kolejność aminokwasów tworzących łańcuch peptydowy.
To właśnie ich wzajemne ułożenie w peptydzie lub białku określa jego funkcję i właściwości. Ten fakt można zilustrować przykładem liter w alfabecie.
Istnieje niezliczona liczba ich kombinacji, ale tylko niektóre tworzą słowa mające dla nas jakieś znaczenie.

Od wielu lat z doskonałym skutkiem stosowane są w kosmetyce składniki naturalnego czynnika nawilżającego (NMF ? Natural Moisturising Factor), wśród nich aminokwasy ? podstawowy budulec peptydów.
Podobne zastosowanie proteiny znalazły również w kosmetykach do pielęgnacji włosów, szczególnie w odżywkach.

Przydatna praca? Tak Nie
Wersja ściąga: aminokwasy.doc
(0) Brak komentarzy
Typ pracy