profil

Stanisław August Poniatowski - działalność

poleca 85% 1135 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Ignacy Krasicki

Poniatowski był królem bez silnego charakteru, pod pewnymi względami nieudolnym, uzależnionym od woli carycy Katarzyny II. Podejmował próby odbudowy państwa, jednak gubił go brak odpowiednich cech. Niepodważalne natomiast są jego zasługi w sferze edukacji.

W 1765 założył Szkołę Rycerską, będącą pierwszą polską uczelnią świecką. Utrzymywana była przez skarb państwa, król oddał nawet na jej użytek swój Pałac Kazimierzowski w Warszawie. W 1773 powstała KEN oraz Towarzystwo Do Ksiąg Elementarnych w 1775. KEN była pierwszą na świecie centralną instytucją zajmującą się edukacją. Przejęła rolę konserwatywnych i nietolerancyjnych religijnie jezuitów, tym samym chroniąc Polskę przed upadkiem edukacji. Towarzystwo oddawało się opracowywaniu podręczników szkolnych.

Stanisław August przejął mecenat nad sztuką, a także literaturą i nauką. Regularnie organizował obiady czwartkowe, na które zapraszał znanych twórców i uczonych. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w 1770. Obiady trwały 3-4 godziny, a znakiem sygnalizującym ich zakończenie było wniesienie i podanie suszonych śliwek. Gośćmi króla byli m.in. Ignacy Krasicki, Adam Naruszewicz, Hugo Kołłątaj.

Również z inicjatywy i przy pomocy Poniatowskiego w 1765 zaczęto wydawać ?Monitor?, pierwsze czasopismo, poruszające wiele aktualnych, różnorodnych tematów.

Poniatowski był królem o słabym charakterze, jednak odegrał znaczącą rolę w zakresie edukacji i kultury polskiego oświecenia.

[Myślę, że krótko, ale na temat]

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta