profil

Czym jest wolność ?

poleca 85% 182 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wolność jest jednym z głównych problemów do dziś poruszanych w dziedzinie filozofii, zakłada istnienie czegoś co potrafi świadomie podejmować decyzje. Stanowisko dererministyczne, wg. którego wszystkie wydarzenia są nieuniknione a ich konsekwencje nie do "ominięcia", całkowicie kłóci się z pojęciem wolnej woli, która zakłada iż wszystko jest zależne od naszych wyborów.
Wolność jest pojęciem względnym i szeroko rozumianym.
Przyglądają się z perspektywy politycznej wyróżniamy:
- wolność zgromadzeń
- wolność religii
- wolność słowa
- wolność gospodarki.
Konstytucyjny zapis mówi o "wolności od" (brak przymusu) i "wolności do" (rzeczywistą możliwość podejmowania wyborów).
Przytaczając słowa Benjamina Franklina "Demokracja jest wtedy kiedy dwa wilki i owca głosują co zjedzą na obiad. Wolność jest wtedy kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania" chciałabym się skupić na pojęciu filozoficznym. interpretując powyższy cytat możemy stwierdzić, że osoba wolna podważa opinie niezgodne z jej poglądami. Jednak ma to sens jedynie wówczas gdy na obronę swojego zdania ma sensowne argumenty i umiejętnie się nimi posługuje. Wg. Platona jest to istnienie dobra, w którym dusza dąży do samodoskonalenia.
Wolność oparta na moralności mówi o odpowiednich wyborach w życiu codziennym, sztuce panowania nad negatywnymi uczuciami bo jak mawiała Marie von Ebner-eschenbach "tak wielka Twa wolność jak wielkie Twe panowanie".
Jednak życiowe tragedie, nieprzewidziane zdarzenia czy niepohamowane emocje, których przecież tak często doświadczamy, czynią nas niewolnikami własnych przekonać i wyuczonych zachowań. Mimo wpojonych zasad moralnych ludzie świadomie przekraczają wyznaczone granice w poszukiwaniu szczęścia, duchowego ukojenia. Z pomocą przyjdą mi słowa wyżej wymienionej wielkiej kobiety "kto wierzy w wolność woli, ten nigdy nie kochał i nigdy nie nienawidził".
Jestem w pełni przekonana iż nie ma istoty w zupełności wolnej, a więc nie skrępowanej nawykami i słabościami. Zważając na tych, którzy pomagają nam przełamywać szarość codzienności jesteśmy ciągle hamowani.
W związku z przytoczonymi argumentami pragnę utożsamić się ze słowami Eliasa Canetti "Jedyne co wolne w naszej cywilizacji to wiatr".

Mam nadzieję, że praca przyda się komuś:)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta