profil

Porównanie obrazu Boga zawartego w "Hymnie" Juliusza Słowackiego i "Wielkiej Improwizacji" III cz. "Dziadów" Adama Mickiewicza.

poleca 85% 144 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki

Zarówno "Hymn" Juliusza Słowackiego jak i "Wielka Improwizacja" Adama Mickiewicza są w kanonie polskiej literatury romantycznej. Każdy z tych utworów mówi o sprawach duchowych, a podmiot zwraca się bezpośrednio do Boga.

W "Hymnie" Juliusza Słowackiego podmiot narzeka do Boga, mówiąc o tym co go zasmuca. Wypowiedzi w pierwszej osobie i wspomnienia ojczyzny mogą świadczyć o tym,że tak naprawdę podmiotem lirycznym jest sam autor - Juliusz Słowacki. W tym utworze chciał on pokazać swą tęsknotę za krajem podczas emigracji.Bohater jest pogrążony w smutku i żalu co spowodowała tęsknota za krajem. Zwraca się on do Boga ukazując jego wszechmocność:

"Dla mnie na zachodzie
Rozlałeś tęczę blasków promienistą
Przede mną gasisz w lazurowej wodzie
Gwiazdę ognistą ..."

Bóg jest przedstawiony jako opiekun,ale zarazem przyjaciel,który w złych momentach wysłucha i doda otuchy. Autor dzieli się swoimi przeżyciami i spostrzeżeniami.

Podmiot w "Wielkiej Improwizacji" jest mężczyzną pewnym siebie. Boga przedstawia jako mądrość, mówi o tym, że Bóg nie może kochać. Porównuje Boga do cara, który na siłę włada duszami. Oskarża Boga o nie powodzenia w Ojczyźnie i o jej tragiczny los. Konrad uważa,że jeżeli posiadałby taką moc rządził by lepiej.

Podsumowując można powiedzieć, że zarówno Konrad z III cz. "Dziadów" jak i pielgrzym w "Hymnie" uznają Boga za wielkiego o czym świadczy fakt, że postanowili zwrócić się właśnie do Niego. Konrad jest zdenerwowany, przepełniony pretensjami i oskarżeniami. Jednak Bóg nie daję się sprowokować i nie odpowiada na wyzwiska Konrada.

Podmiot liryczny w "Hymnie" traktuje Boga jako przyjaciela i postanawia mu się zwierzyć ze swych smutków. W zamian nie oczekuje pomocy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Gramatyka i formy wypowiedzi