profil

Impresjonizm i postimpresjonizm (neoimprosjonizm).

drukuj
satysfakcja 45 % 18 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

1. CHARAKTERYSTYKA TECHNIKI

Sztuka impresjonizmu jest czysto instynktowna i wzrokowa, lecz to widzenie jest zależne od światła i jego nieustannych przemian. W konsekwencji pejzaż zdominował wszystkie inne tematy i całkowicie wyeliminował kompozycje religijne, mitologiczne, historyczne. Artyści pracowali na wolnym powietrzu i jak najspieszniej, ponieważ natura podlega nieustannym przemianom, a im przecież chodziło o utrwalenie ?przelotnego wrażenia?. Uwagę ich przyciągało to, co stwarza refleks, a zwłaszcza to, co płynie. Pragnęli uwieczniać zmienność przyrody, jej ruch, ekspresję. Malarze ? impresjoniści pragnęli chwytać urok danego miejsca w określony dzień, godzinie. To pragnienie skłoniło niektórych, zwłaszcza Moneta, do wykonywania ?serii?. Malarz ten chciał dowieść, ze artysta umieszczając sztalugi w tym samym miejscu, ale o różnych porach dnia, widzi formy nieustannie się zmieniające. Impresjoniści nie chcieli przedstawiać form i barw na podstawie posiadanej wiedzy, lecz tak, jak je postrzegali, poddane deformującemu działaniu światła. Porzucili także rysunek konturowy, zaniechali perspektywy geometrycznej, przestrzeń i wolumen podkreślali kolorem ? jego natężeniem i odcieniem. Dodatkowo usunęli z palety barw czernie i szarości, czyste biele, brązy i ?ziemie?. Używali tylko barw zbliżonych do kolorów widma słonecznego, czyli błękitów, zieleni, żółci, oranży, czerwieni, fioletów. Malowali to, co widzieli, a nie to, co wiedzieli. Na przykład: ziemia mogła mieć u nich kolor fioletowy, fiołkowo ? różowy, różowy, niebieski czy oranżowy.

2. NAJWIĘKSI IMPRESJONIŚCI

Gustave Caillebotte (ur. 1848, zm. 1894) - francuski malarz. Początkowo tworzył w stylu akademickim, a następnie impresjonistycznym. Jego działa to: ?Paryż. Deszczowy dzień?, ?Kajakarze?, ?Wioślarze?, ?Krajobraz morski (regaty w Villiers)?, ?Łodzie na Sekwanie w Argenteuil?, ?Jachty w Argenteuil?, ?Cykliniarze?.

Paul Czanne (ur. 19 stycznia 1839, zm. 22 października 1906), malarz pochodzący z Aix-en-Provence, którego twórczość stanowi pomost pomiędzy impresjonizmem i kubizmem. W obrazach Czanne'a kształt przedmiotów, zbliżał się do form geometrycznych.
Dzieła malarza: ?Porwanie?, ?Nowoczesna Olimpia?, ?Dom wisielca?, ?Autoportret na różowym tle?, ?Martwa natura z wiśniami i brzoskwiniami?, ?Wielcy kąpiący się?, ?Piramida z czaszek?.

Edgar Degas, właśc. Edgar Hilaire Germain de Gas (19 lipca 1834 - 27 września 1917) - malarz i rzeźbiarz francuski.
Degas bywa zaliczany do impresjonistów, jego prace ciążyły jednak często w kierunku realizmu i romantyzmu. Namalował: ?Na wyścigach konnych?, ?Gwałt?, ?Tancerka?, ?Lekcja tańca?, ?Na wyścigach?, ?Błękitne tancerki?, ?Baletnice w różu?.

douard Manet (ur. 23 stycznia 1832 w Paryżu, zm.

Przydatna praca? Tak Nie
Polecane prace:
Komentarze (1) Brak komentarzy
9.2.2011 (09:54)

Dzięki♥

Typ pracy