profil

Przemówienie na temat ochrony przyrody

Ostatnia aktualizacja: 2024-01-06
poleca 84% 3195 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Szanowni Państwo, Drodzy Koledzy i Koleżanki!

Dziś obchodzimy wielkie święto naszej planety - Dzień Ziemi. Mam zaszczyt poruszyć na tym apelu bardzo ważną sprawę, dotyczącą każdego z nas - problem ochrony przyrody. Chciałabym, abyśmy zastanowili się przez chwilę nad dość banalnym pytaniem: Co możemy zrobić, by stać się przyjaciółmi przyrody?

Obecnie żyjemy w XXI wieku. Rozwój techniki pozwala na wiele możliwości. Korzystajmy z tego! W dużych miastach, przy bezwietrznej pogodzie, tworzy się nad ziemią smog. To mieszanina mgły, spalin samochodowych oraz gazów wydobywających się z fabryk, która staje się poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Wiele osób zapada na ciężkie choroby dróg oddechowych, serca, a także nowotwory złośliwe, ponieważ rocznie do atmosfery przenikają miliony ton tych szkodliwych substancji. Nie chcemy dalej zatruwać naszych organizmów! Montujmy katalizatory, które zmniejszają ilość trujących gazów w spalinach. Doradźmy szefom fabryk, by zakładali na kominach filtry ograniczające emisję szkodliwych pyłów.

Nie zachowujmy się lekkomyślnie, wyrzucając byle gdzie papierki po batonie czy chipsach! Czy tak trudno wyciągnąć rękę do kosza na śmieci? Nie zamieniajmy naszej planety w jedno wielkie wysypisko! Zwykła plastikowa butelka rozkłada się ponad 100 lat. Wszystkie produkty powstające w wyniku rozłożenia się danego przedmiotu wchłaniane są przez glebę. W ten sposób szkodzimy naturalnej faunie i florze. Później na takim miejscu posadzimy warzywa, które, spożywając w przekonaniu, że są zdrowe i ekologiczne, w rzeczywistości nafaszerowaliśmy trucizną.

Czy chcemy, aby nasze dzieci żyły w tak szkodliwym środowisku? Jeśli nie, sortujmy śmieci, kupujmy żywność w ekologicznych papierowych opakowaniach, oddawajmy do skupu makulaturę i butelki. Stosujmy również ekologiczne kosmetyki, bezpieczne dla warstwy ozonowej.

Wielką fabryką tlenu możemy nazwać lasy. Obecnie zajmują niecałe 30% powierzchni Polski. W celu ochrony przyrody zakłada się parki narodowe. Dzięki nim możemy pooddychać świeżym powietrzem, zobaczyć ciekawe miejsca i gatunki zwierząt, które tylko tam przetrwały.

Więc jeśli chcemy, aby przyroda była naszym najlepszym przyjacielem, dbajmy o nią i miejmy do niej szacunek. Zapiszmy się do grup zajmujących się ochroną środowiska lub na różnego rodzaju kółka ekologiczne. Nie dopuśćmy, aby nasza planeta uległa degradacji! Dołóżmy wszelkich starań, aby następne pokolenia mogły cieszyć się widokiem pięknych krajobrazów i nieskazitelnie czystym powietrzem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (4) Brak komentarzy

bardzo dobra praca, dzięki za dodanie :)

mi pasuje i jak cos to kwiczol to zajmuje :-)

A mnie sie bardzo podoba

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty