profil

„Czy losy bohaterów poznanych w książkach i filmach mogą nam pomóc być lepszym?”

poleca 85% 888 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wszystko co dzieje się w naszym życiu, każda rzecz, wywiera na nas jakieś wrażenie, pozytywne lub negatywne. Kolejne takie wydarzenia sprawiają, że nabywamy doświadczenia w pewnych dziedzinach życia. Przeżycia te umożliwiają nam bycie lepszym, stanie się wrażliwszym, dostrzeganie dobra i zła, ukierunkowania naszej osoby na życie.
Bohaterowie filmów i książek przeżywają bardziej lub mniej dziwne sytuacje, uczą, a nawet pomagają w rozwiązywaniu naszych problemów. Pomagają nam też być lepszymi, co postaram się udowodnić w poniższej pracy.
Przykładem potwierdzającym moje zdanie jest powieść ?Ojciec Chrzestny? autorstwa Mario Puzo. Książka ta opisuje życie nowojorskiej mafii, tuż po II wojnie światowej. Mario Puzo między wierszami zawarł to, o czym inni piszą filozoficzne wywody, to, co każdy chce usłyszeć i czego się w książce doczytać. Zawarł prawdę o życiu i śmierci, miłości i nienawiści, krzywdzie i zemście. O przyjaźni, szacunku do drugiego człowieka, Bogu. Pokazał piękny system wartości, którym każdy może się kierować. Autor nie idealizował, przedstawił ludzi o dobrych sercach i o wielkiej mądrości, czasem popełniających błędy, a nawet czyniących zło. Mimo tego, byli ludźmi Wielkimi. Jak Don Corleone. To on, główny bohater, musiał tak często zmagać się z trudnościami codziennego życia, podejmować decyzje, umieć postępować w nieoczekiwanych sytuacjach. To on nauczył mnie, czytelnika, jak mówić ?nie? osobom, które się kocha, jak powiedzieć to, co najważniejsze, w kilku prostych słowach.
?Szkoła uczuć? przedstawia wielką, nastoletnią miłość, która nie umarła wraz ze śmiercią głównej bohaterki, Jamie Sullivan. Mogłoby się wydawać, że film jest zbyt banalny, zbyt nierealny. Opisuje bowiem czystą, bezgraniczną miłość Landona i Jamie, chorej na białaczkę. Pokazuje, jak bardzo miłość może zmienić, uczula nas na osamotnienie innych, uczy być wrażliwszymi.
Kolejnym przykładem książkowego przewodnika po życiu i mentora, który pomaga nam być lepszym, jest ?Mały Książę? autorstwa Antoine?a de Saint-Exupery. Należy do kanonu lektur, lektur magicznych, które towarzyszą nam przez całe życie. Jest to książka zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Starsi oprócz pięknej historii o chłopcu podróżującym po innych planetach odczytają przesłanie jakie zostało zawarte w książce. Autor poucza nas, że "najlepiej widzi się tylko sercem", a "najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". Pomaga zrozumieć wiele istotnych rzeczy, skłania do rozważań nad życiem człowieka, nad tym, czym każdy powinien kierować się w ocenie świata, ludzi i siebie samego.
Dodatkowym argumentem mogą być słowa Maksyma Górki: ?Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka.?
Sądzę, iż przedstawione argumenty wystarczą, aby przekonać o słuszności mojego twierdzenia ? sytuacje w jakich znajdują się bohaterowie, ich zachowania i postępowanie pokazane w czytanych przez nas książkach i oglądanych filmach pomaga nam w byciu lepszym.
Często podejmowane są próby naprawy świata, na wiele sposobów. Jednak dobra książka, czy film, trafiające do przeciętnego człowieka, mogą zdziałać więcej, niż jakiekolwiek kampanie czy pouczanie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty