profil

Analiza i interpretacja sonetu A. Mickiewicza "Stepy akermańskie"

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-19
poleca 82% 2967 głosów

Adam Mickiewicz

Sonet A. Mickiewicza "Stepy akermańskie" to utwór liryczny, zbudowany z 14 wersów ułożonych tetrastychach (czterowersach) i dwóch tercynach (trójwersach). Dzieli się na dwie części: ośmio - i sześciowersową. Dwie pierwsze strofy zawierają część opisową, a dwie ostatnie część refleksyjną, uogólniającą. W sonecie "Stepy akermańskie" mamy do czynienia z liryką bezpośrednią - podmiot liryczny wypowiada się w pierwszej osobie. Pierwsze sonety pojawiły się już w okresie późnego średniowiecza. W Polsce sonety pisali m.in. Mikołaj Sęp-Szarzyński, Jan Kochanowski czy Kazimierz Przerwa - Tetmajer, ale gatunek ten został ukształtowany przez poetów włoskich - Dante Alighieriego i Francesco Petrarkę.

Tematem tego utworu jest przyroda i tęsknota za ojczyzną. W pierwszych wersach autor opisuje piękno stepu różnych porach dnia. W świetle dnia i w porze zapadającego zmroku. W późniejszych strofach A. Mickiewicz uzewnętrznia swoją samotność i tęsknotę za ojczyzną, mówią o tym dwa ostatnie wersy:

"W takiej ciszy! - tak ucho natężam ciekawie,
Że słyszałbym głos z Litwy. - Jedźmy, nikt nie woła!"

Mickiewicz w wielu utworach ukazywał tęsknotę za krajem ojczystym, najbardziej w swym wielkim poemacie epickim "Panu Tadeuszu" (1834), który stał się polską epopeją narodową.

Moim zdaniem "Stepy akermańskie" ukazują nam piękno przyrody, uczą jak powinniśmy się nią zachwycać o każdej porze dnia i nocy, ale również nie pozwalają nam zapomnieć o tym co jest naprawdę ważne, czyli o naszych korzeniach, przypominają by pamiętać o nich nawet jeżeli znajdujemy się daleko od naszej "małej ojczyzny". A. Mickiewicz o tym pamiętał i swoimi utworami przypomniał o tym ludziom ówczesnym, a teraz także nam.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy

dużo analizy, mało interpretacji. dużo informacji zbędnych, które prawdopodobnie traktujesz jako maturalny walor pracy. nie wspominasz o plastycznosci obrazu czy zmysłowym postrzeganiu sonetu a to według klucza maturalnego bardzo ważne. pozdrowienia :)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta