profil

Przeznaczenie człowieka - Esej

poleca 85% 144 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

?Przeznaczenie człowieka? Być sobą.?
Stanisław Jerzy Lec

Jak napisał kiedyś Jos Ortega Y Gosset ? wielki filozof i eseista hiszpański, zwolennik ?filozofii życia? oraz myśliciel polityczny: ?Każde życie jest w większej lub mniejszej mierze ruiną, pod której gruzami musimy odkrywać właściwe przeznaczenie człowieka.? Oczywiście jest wiele ludzi, którzy z całych sił pragną odnaleźć sens życia, ale są również tacy, którzy zdają się na los, aby ten pokierował ich życiem. Osobiście wierzę, że nie ma przeznaczenia. Poprzez decyzje, które podejmujemy kierujemy własnym losem.
W tym miejscu zgadzam się z Rivirem, głównym bohaterem utworu Nocny Lot ? samotny dyrektorem sieci lotniczej, człowiekiem czynu, całkowicie pochłoniętym swoim zawodem, niezwykle surowym i wymagającym, który w jednym ze swoich monologów powiedział: ?Żadne fatum nie istnieje z zewnątrz. Fatum jest tylko w nas ? przychodzi chwila, kiedy poznaje się własną niemoc.? Czym jest tak dokładnie fatum? Przeznaczeniem. W mitologii rzymskiej oznaczało personifikację nieuchronnego losu, nieodwołalną wolę bogów, na którą nikt nie maił wpływu. Mitologia. Ludzie ciągle do niej wracają, mimo iż wyznanie starożytnych już wymarło. Trudno się dziwić. Któżby się mógł oprzeć powikłanym losom bogów, podniosłym obrzędom i wspaniałym rzeźbom, zdobiącym Rzym.
Stolicę Włoch w zeszłym roku odwiedziło ponad pięć milionów turystów. Liczby te nie powinny dziwić, gdyż żyjąc w czasach taniej i szybkiej komunikacji każdy człowiek może podróżować. Nie oznacza to, że dawniej nikt nie poświęcił życia podróżom. Paul Gaugin pozostawił swoją rodzinę we Francji a sam wyruszył w podróż. Ostatecznie osiadł na egzotycznej wyspie Tahiti, gdzie powstało jego największe dzieło, a mój ulubiony obraz, opisywane jako wielka panorama ludzkiego losu ? Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy? Na płótnie można zauważyć kilka postaci i zwierząt, namalowanych charakterystycznymi dla tego artysty płaskimi plamami, a w tle egzotyczny krajobraz. Kompozycja zdaje się być statyczna, a osoby porozmieszczane w losowy sposób. Można jednak zinterpretować ten obraz inaczej ? nawiązując do tytułu. Skąd przyszliśmy? ? pytanie odnoszące się do przeszłości, odpowiedź umieszczona po lewej tronie płótna. Kim jesteśmy? ? w centrum a Dokąd idziemy? po prawej. W ten sposób obraz można porównać do osi czasu.
Gaugin przewiduje przyszłość, ale jednak w wielu filmach, w których zawarte są wątki przeznaczenia, następuje punkt kulminacyjny, kiedy to jeden przypadek zmienia cały bieg wydarzeń. Takim filmem je dramat pod tytułem Babel, zdobywca wielu nominacji w kategoriach: najlepszy montaż, film, muzyka. Opowiada o czterech historiach ze wspólnym mianownikiem - jednym strzałem z karabinu. Rodzina z Maroka, małżeństwo amerykańskich turystów, niania z Meksyku, która opiekuje się dziećmi Amerykanów oraz głuchoniema córka znanego biznesmena zostają wciągnięci w serie wypadków, których konsekwencje w zależności od punktu widzenia i od bohatera są tragiczne lub ratują życie. Przez jeden strzał zmienia się wszystko. Nasuwa się pytanie: Czy to przeznaczenie? Bardzo możliwe, bo nawet najstraszliwsze przeżycie może zapobiec prawdziwej tragedii (tutaj rozwodowi amerykańskich turystów) a przecież mówi się, że cel uświęca środki.
O tym jak bardzo chcemy poznać naszą przyszłość wróżbitów, jasnowidzów lub proroków. Kwestia przeznaczenia jest częstym tematem również w show biznesie. Wyszukując słowo Destiny wyszukiwarką internetową otrzymujemy kilkadziesiąt utworów o tej samej nazwie. Najlepszym podsumowaniem okazała się piosenka autorstwa Mary J. Blige. Oto jej fragment:

?Czas poszerza moje horyzonty
wychodzę z ciemności i otwieram oczy.
Zaczynam określać moje przeznaczenie,
doświadczenie, które naprawdę może być sensem życia.?

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 3 minuty