profil

Czy pieniądze daja szczęście? rozprawka

drukuj
satysfakcja 80 % 528 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

pracę wykonała: Ola Lewandowska

Rozprawka

Temat: ?Czy pieniądze dają szczęście?

Na początku wypowiedzi warto zastanowić się nad znaczeniem słowa ?szczęście?. Jedni rozumieją szczęście przez zdrowie, bliskość z innymi, przebywanie w gronie przyjaciół, miłość bliźnich, dla innych natomiast to fortuna, sława, kariera, przyjemności cielesne. Są i tacy, którzy twierdzą, że szczęście mogą dać pieniądze. Moim zdaniem pieniądze szczęścia nie dają, ale mogą w dużej mierze przyczynić się do jego osiągnięcia. Powyższą tezę uargumentuję przykładami z literatury, filmu, historii i życia codziennego.

O tym, że pieniądze szczęścia nie dają przekonał się bohater ?Opowieści Wigilijnej? Karola Dickensa; Ebenezer Scrooge. Posiadana fortuna zmieniła go w skąpca, egoistę i samotnika. Był również człowiekiem niewrażliwym na krzywdy innych. O czym świadczy jego zachowanie wobec pracownika, któremu nakazał pracować w Boże Narodzenie. Dopiero po nawiedzeniu go przez trzy duchy uzmysłowił sobie, że jego życie pozbawione jest sensu, tym bardziej iż ujrzał swoją samotną śmierć. Po tych przeżyciach postanowił się zmienić; kupił indyka, zaniósł prezenty najbliższym i sfinansował leczenie syna jego pracownika. Dostrzegł szczęście płynące z obcowania świąt z innymi. Przekonał się zatem, że pieniądze mogą przyczynić się do szczęścia innych.
Drugim przykładem, że pieniądze nie dają szczęścia jest film ?Titanic?, którego reżyserem jest Cameron James. Pokazuje on, że za pieniądze nie da kupić się uczuć. Główna bohaterka i jej narzeczony, byli bardzo bogaci. Wyruszyli oni w rejs statkiem, na którym kobieta poznała biednego mężczyznę (Leonardo Dicaprio), w którym się zakochała z wzajemnością. Mimo, że jej narzeczony był o wiele bogatszy od nowo poznanego mężczyzny, kobieta nie zastanawiała się, którego z nich wybrać. Widzimy zatem, że miłości nie da się kupić za pieniądze, nikt nie będzie nas kochać za to co mamy w portfelu, tylko za to jacy jesteśmy; mili, wrażliwi, uczciwi.
Przykładem z historii, który mogę tutaj przytoczyć jest historia Jasia Meli. Chłopiec po stracie reki i nogi próbował żyć dalej. Jego marzeniem było dotarcie do bieguna północnego. W jego spełnieniu pomógł mu Marek Kamiński, który uświadomił mu, że niepełnosprawność nie musi przekreślać jego szczęścia i planów na życie.

Po długich przygotowywaniach i ćwiczeniach obydwoje wyruszyli na drogę prowadzącą do zdobycia bieguna północnego; po wielu trudach i długich trasach dotarli do celu. To dzięki pieniądzą Jaś Mel mógł odbyć kosztowną rehabilitację, która pomogła mu spełnić swoje marzenie.
Jako przykładem z życia codziennego można posłużyć się biednymi rodzinami, które nie mają pieniędzy na wyżywienie dzieci. Potrzebują oni często pomocy od innych, nie tylko pieniędzy na opłatę rachunków, ale przede wszystkim jedzenia i ubrań, są to dobra materialne, które można kupić za pieniądze. Widać zatem, że pieniądze same w sobie nie dają szczęścia, ale produkty przez nie zakupione mogą uszczęśliwić ludzi.

Mam nadzieję, że powyższymi argumentami udowodniłem tezę, że pieniądze szczęścia nie dają, ale mogą w dużej mierze przyczynić się do jego osiągnięcia. Pamiętajmy jednak, że są żeczy, których nie można kupić.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (11) Brak komentarzy
16.9.2011 (13:50)

wież co usuń to!!!! plis bo wszyscy w szkole beda miec to samo

15.4.2011 (14:58)

super rozprawka, ale czy mógłbyś/mogłabyś ją jak najszybciej usunąć bo nie chce żeby wszyscy mieli taką samą rozprawkę BARDZO PROSZĘ!

6.4.2011 (16:18)

wszystkie klasy drugie z 13 w Olsztynie będą miały tą samą rozprawkę :D

Formy wypowiedzi