profil

Pielęgnacja cery męskiej

poleca 85% 1744 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Skóra mężczyzny, niezależnie od tego, jakie są wypowiedzi na ten temat, jest inna od skóry kobiecej, choć według niektórych źródeł nie odbiega zbytnio od niej. Trzeba jednak podkreślić te sprawy, które nas rozróżniają.

Po pierwsze chciałabym podkreślić, że dużą rolę w tej różnicy odgrywa hormon testosteron, gdyż jest on najważniejszym czynnikiem hormonalnym w organizmie. Ma on wpływ między innymi na bardziej rozwinięty układ włosowy u mężczyzn i większą zawartość gruczołów łojowych w skórze.

Zwiększona zawartość tych gruczołów oraz układu włosowego sprawia dwukrotnie wyższe wydzielanie sebum, dzięki któremu skóra jest bardziej odporna na działanie czynników z zewnątrz. Wydzielina pojędrnia skórę, ale również sprawia, że większość mężczyzn posiada cerę mieszaną, często z przewagą partii tłustych. Mężczyźni rzadko mają cerę suchą. Skutek zwiększonej aktywności gruczołów łojowych, to trądzik pospolity. Jest on utrapieniem szczególnie dla młodych mężczyzn. Jednakże duża zawartość gruczołów łojowych ma także swój minus, którym jest skłonność do występowania zaskórników.

Właściwa pielęgnacja skóry tłustej (bo taką posiadają mężczyźni) rozpoczyna się od jej regularnego oczyszczania odpowiednio dobranym żelem lub peelingiem. Oczyszczenie porów zapobiega tworzeniu się zaskórników i krostek. Kremy dzięki składnikom aktywnym takim jak np. cynk i witaminy z grupy B mają działanie normalizujące wydzielanie sebum, antybakteryjne i oczyszczające.

Kobiety na całym na świecie zazdroszczą mężczyznom skóry. U mężczyzn jest ona bardziej odporna na proces starzenia. Panowie zawdzięczają to większej niż u kobiet zawartości elastyny i kolagenu, które nadają ich skórze elastyczność i jędrność. Męska skóra jest też grubsza i zaopatrzona w większą ilość włókien mięśniowych, co daje dodatkową ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz zmniejsza wrażliwość na dotyk czy ból. Pomimo wielu zalet skóra męska również wymaga pielęgnacji a pierwsze zmarszczki prędzej czy później muszą się pojawić i ? niestety ? zapewne będą one głębsze i bardziej widoczne niż u kobiet.

Skóra męska jest grubsza i ma nieco inną strukturę tkankową. Do około 30 roku życia na męskiej twarzy widać niewiele zmarszczek, natomiast potem skóra starzeje się o wiele szybkiej niż skóra kobieca.

Dodatkowo sprzyja temu np. promieniowanie słoneczne UVA i UVB (także opalanie w solarium), palenie papierosów, gwałtowne odchudzanie, nieprawidłowa pielęgnacja, spadek poziomu hormonów, niewłaściwy sposób odżywiania, stresujący tryb życia, klimatyzacja, zbyt ekspresyjna mimika. Wpływ na powstawanie zmarszczek maja także czynniki genetyczne. W takim wypadku dobrze jest zastosować kosmetyki z substancjami zwalczającymi wolne rodniki. Witamina E i C, krzem, bioflawonoidy chronią skórę przed szkodliwym wpływem środowiska i opóźniają powstawanie zmarszczek.

Opuchnięcia i cienie pod oczami sprawiają, że wizualnie przybywa lat. Dobór odpowiedniego lekkiego kremu pod oczy odmładza. Stosując aktywne składniki, takie jak np. kofeina, wyciąg z bluszczu i skrzypu polnego skutecznie zmniejszają opuchnięcia i rozjaśniają cienie pod oczami.

Kolejnym elementem jest stopień ukrwienia skóry. Skóra męska jest silnie ukrwiona i mniej wrażliwa na czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury, ostre słońce, wiatr. Silne ukrwienie skóry powoduje, że częstym męskim problemem bywają rozszerzone lub pękające naczynka. Wiele kremów do twarzy łagodzi te dolegliwości. Składniki aktywne kremów takie jak wyciąg z kory kasztanowca, rutyna i witamina C uszczelniają i wzmacniają ścianki naczyń włosowatych.

Zarost - skóra męska posiada więcej cebulek włosowych. Większość mężczyzn się goli i cierpi na dolegliwości wywołane podrażnieniem skóry. Skóra staje się szorstka, zaczerwieniona, bolesna w dotyku. W takim przypadku stosuje się kosmetyki do pielęgnacji skóry wrażliwej stosowane najczęściej po goleniu w postaci żeli lub balsamów. Wśród składników łagodzących podrażnienia można wymienić wodę termalną, alantoinę, wyciąg z aloesu lub agawy.

Aktywne składniki mają działanie dezynfekujące i przyspieszają gojenie mikrouszkodzeń skóry, do których dochodzi podczas golenia.

Warto również zwrócić uwagę na to, aby kremy nie zawierały substancji zapachowych i barwników, gdyż mogą one podrażniać skórę.

Wykonywanie zabiegów kosmetycznych i masaży u mężczyzn sprawia większą trudność w pracy kosmetyczki. Spowodowane jest to większą ilością zarostu, a co za tym idzie utrudnionymi ruchami manualnymi czy nakładaniem, a także usuwaniem środków kosmetycznych. Jak każdy mężczyzna wie, wykonanie gwałtownych ruchów pod włos może być bolesne dla mężczyzny, może to być także nieprzyjemne dla osoby wykonującej zabiegi, co już wielokrotnie było powtarzane przez wiele osób.

Mężczyźni poprzez wykonywane zawody mogą mieć zniszczoną skórę. Przecież mężczyźni w większości przypadków są mechanikami, górnikami, hutnikami, spawaczami, pracują w stoczniach i w ciężkich warunkach atmosferycznych.
To mężczyźni mają częściej kontakt z chemikaliami, np. smar lub olej samochodowy.
Podsumowując, szkodliwe czynniki mają wpływ na wygląd i stan męskiej skóry, a także na różnice pomiędzy skórą mężczyzn a kobiet.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty