profil

Charakterystyka Cześnika Raptusiewicza "Zemsta" Fredry.

poleca 83% 2883 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Charakterystyka Cześnika Raptusiewicza.

„Cześnik wulkan, aż niemiło”- tak o Michale Raptusiewiczu, jednym z głównych bohaterów „Zemsty” Aleksandra Fredry mówi Papkin, jego służący. Cześnik to opiekun Klary, jej wuj. Wywodzi się on ze szlacheckiego rodu. Jest starym kawalerem, zamieszkuje jedną część zamku, druga jest własnością jego wroga, Rejenta Milczka. Nazwisko Cześnika - Raptusiewicz - pochodzi od słów „raptowny, raptus”, które oznaczają kogoś gwałtownego, impulsywnego, a Cześnik takim człowiekiem na pewno jest.
Raptusiewicz to czerstwy, postawny, silny, wysoki mężczyzna. Mimo niezbyt młodego wieku ma żwawe, energiczne, zamaszyste ruchy. Posiada tęgą postawę. Ubrany jak na szlachcica przystało: „w białym żupanie, lecz bez pasa.” W książce nie jest bliżej określony jego wygląd. Cierpi na choroby związane z wiekiem: „pan zaś mówiąc między nami, masz pedogrę.", "kurcz żołądka", "rumatyzmy jakieś łupią".
Cześnika cechuje gwałtowność i porywczość. Człowiek ten jest skory do kłótni, wybuchowy. Łatwo go rozgniewać. Pod wpływem złości był skory zranić, a nawet zabić Rejenta: "Hej Gerwazy! Daj gwintówkę, niechaj strącę tę makówkę." Jest interesowny. W wyborze żony kierował się nie pięknem ducha, a dobrami materialnymi. Stan majątku Postoliny przesądził o wyborze jej na żonę. Co dziwne, jest nieśmiały w stosunku do kobiet. Kazał Papkinowi iść do Czerpiesińskiej, by zawiadomił ją o chęci zamążpójścia. Miał problemy z nieobliczalnością i zapanowaniem nad gniewem. Charakteryzuje go nieu-stępliwość i pewność siebie w dążeniu do celu. Dla swoich wielkich ambicji jest gotów poświęcić szczęście Klary. Charakteryzuje go również pyszałkowatość - chwali się majątkiem, który tak naprawdę nie jest jego własnością. Mimo wymienionych wyżej wad, Cześnik budzi sympatię. Sprawia wrażenie pogodnego, sympatycznego, miłego i wesołego szlachcica. Jest gościnny. Każe dobrze opiekować się Wacławem, gdy ten zostaje sprowadzony przez Papkina jako jeniec. Cześnik wtrąca w prawie każde zdanie swoje ulubione powiedzenie : „mocium panie”.
Michał Raptusiewicz, mimo swej gwałtowności i porywczości budzi moją sympatię. Sceny z nim często mnie śmieszą. Jest to bardzo komiczna postać, szczególnie rozbawia mnie jego powiedzenie „mocium panie”. To Cześnik pierwszy wystawia rękę do zgody: "Mocium panie, z nami zgoda.” Sprawia wrażenie człowieka otwartego, wesołego. Ma poczucie humoru. W przeciwieństwie do Rejenta, jego wroga, nie zdaje się być nieprzyjemny, twardy, bez skrupułów. Polubiłam Cześnika mimo wszystkich wad oraz za ciekawe poczucie humoru.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty