profil

Przedstaw swój pogląd na opinię: „masowe wprowadzanie Technologii Informacyjnej może spowodować w niedalekiej przyszłości całkowitą izolację społeczną ludzi uzależnionych od komputerów, zwłaszcza Internetu.”

poleca 89% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Uważam, iż masowe wprowadzanie Technologii Informatycznej powoduje całkowitą izolację społeczną ludzi uzależnionych od komputerów, zwłaszcza Internetu. Zjawisko
to rozciąga się na ogromną skalę, przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży. Jeśli młode pokolenia nie będą miały ograniczonego dostępu do komputera, to uzależnienie może stać się poważnym problemem cywilizacyjnym.
Dzieci, które nie dorównują rówieśnikom pod względem fizycznym, często zatracają się w wirtualnym świecie gier komputerowych, nie odczuwając potrzeby spotkania się z przyjaciółmi, czy wyjścia na dwór. Często boja się odrzucenia i braku akceptacji ze strony koleżanek i kolegów.
Coraz bardziej popularne staja się gry MMO (Massively-Multiplayer Online) czyli gry przez Internet, umożliwiające grę milionów graczy w tym samym czasie, typu "Tibia", "MU" czy "Cabal", które szybko wciągają i łatwo uzależniają. Młodzież uzależniona od takich gier często zaniedbuje swoje obowiązki - ucieka ze szkoły, nie odrabia lekcji. Natomiast ludzie dorośli stają się ubezwłasnowolnieni do tego stopnia, że przestają wychodzić z domu, zrywają kontakt ze światem. Dla nich świat realny niemal przestaje istnieć, gdyż są całkowicie zatraceni w „świecie wirtualnym”. Dla niektórych osób komputer staje się sposobem na życie, ponieważ gracze wystawiając swoje "postacie" na aukcjach internetowych, za spore pieniądze, zarabiają na swoje utrzymanie.
Ludzie, którzy są w dużym stopniu uzależnieni od komputera, często spotykają się z brakiem zainteresowania ich osobą, najczęściej z powodu wyglądu. Przez ciągłe przesiadywanie przed komputerem mają podpuchnięte oczy , pogniecione ubrania , przygarbioną postawę. Osoby takie, nie są zapraszane do rozmowy, wspólnego wyjścia do miasta czy na imprezę. Uważane są za zbędne i często ignorowane lub wyśmiewane. Brak zainteresowania ze strony innych osób sprawia, ze jeszcze bardziej izolują się od otoczenia, poprzez coraz częstsze i dłuższe przesiadywanie przed komputerem, co grozi poważnymi powikłaniami zdrowotnymi, a czasem nawet śmiercią. Coraz częściej słyszy się o ludziach, którzy umarli siedząc przy biurku, podłączeni do Internetu, np. z wycieńczenia. Ciągłe siedzenie przy komputerze powoduje również słabszą percepcję, wady związane z kręgosłupem lub wzrokiem, zwiotczenie mięśni, padaczkę i prawdopodobnie jeszcze wiele innych, niebezpiecznych chorób, które nie są znane.
Umiejętność właściwego korzystania z komputera i Internetu, dokonywania wyboru i właściwej oceny materiałów pisanych, filmowych, zasobów informacyjnych Internetu, programów komputerowych czy gier może pomóc w poradzeniu sobie z problemem uzależnienia komputerowego i izolacji od świata. Trzeba być ostrożnym, ponieważ w nałóg popada się bardzo szybko, a wyjść z niego nieraz jest niemożliwe. Tak więc, gdy w przyszłości nastąpi jeszcze większy rozwój Technologii Informacyjnej, to moim zdaniem w dużej części mogą zaniknąć realne kontakty interpersonalne, a niektórzy ludzie coraz częściej zaczną zatracać się we własnym, wirtualnym świecie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty