profil

Proporcje człowieka - materiały

poleca 85% 1359 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W okresie renesansu nastąpiło istotne przesunięcie w powszechnie uznawanym systemie wartości. Zaczęto dostrzegać jak również doceniać możliwości twórcze człowieka. Skutkiem tego był intensywny rozwój sztuk pięknych i nowa rola sztuki oraz artysty w życiu społecznym, W epoce renesansu sztuki plastyczne wyodrębniły swoją wolność a artysta zdobył przekonanie o swych nieograniczonych możliwościach twórczych. Tym właśnie czynnikom należy zawdzięczać fakt, że artyści stali się wybitnymi jednostkami.

Proporcje ciała człowieka mierzymy sprawdzając najpierw wysokość głowy. 1 "głowa" staje się jednostką miary wzrostu postaci i szerokości jej ramion. Na wzrost zwyczajnego dorosłego człowieka składa się 7.5 lub 8 głów wysokości, a szerokość ramion to 2 lub 2.5... Głowa noworodka jest oczywiście sporo mniejsza niż u dorosłego człowieka, gabaryty czaszki przestają się zmieniać wizualnie w okolicach wieku dorastania. Biorąc pod uwagę te zmianę rozmiaru czaszki, można przyjąć, że roczne dziecko to trochę mniej niż półtorej głowy w ramionach oraz 4 głowy (sporo mniejszej niż u dorosłego) wzrostu. 10 latek to 7 głów, ale mniejszych niż u dorosłego o około 1/5.

Pozycja anatomiczna - wyprostowana pozycja, na baczność, ręce wzdłuż tułowia, kciuki na zewnątrz ta płaszczyzna czołowa dzieli ciało na przód i tył 2. płaszczyzna strzałkowa ( oś strzałkowa ) prawo i lewo .płaszczyzna poprzeczna (oś poprzeczna) dzieli ciało na górę i dół.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta