profil

Czy warto sprzeciwiać się władzy?

drukuj
satysfakcja 88 % 33 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Często zastanawiam się czy w dzisiejszych czasach jak i kiedyś warto sprzeciwiać się władzy? Wiele wskazuje, że warto, ale są także minusy tego przedstawionego problemu.
Argumentem, który poprze postawioną przeze mnie hipotezę oprę na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Gdyby nie tacy ludzie jak w tej powieści może do dzisiaj nie było by wolnej Polski? Swoim patriotyzmem mieli odwagę sprzeciwić się władzy. Organizowali różnego typu demonstracje, uczyli się potajemnie języka polskiego. Ich działania były typowym sprzeciwem skierowanym do władz.
Drugim dziełem literackim, który pokazuje, że warto sprzeciwiać się władzy jest „Antygona” Sofoklesa. Bohaterka kierowała się siostrzaną miłością i sprawami boskimi. Chciała, aby jej brat został pochowany z należytą mu godnością i tak jak nakazuje jej religia. To bohaterskie działanie doprowadziło ją do zguby, jednak jej postawa pokazała, jaką miłość żywiła do brata i jak bardzo była oddana swoim najbliższym. Poniosła za to największą karę jaką mógł i może ponieść człowiek- śmierć...
Mój kolejny przykład oprę na postawie filmu „Katyń” wyreżyserowanego przez Andrzeja Wajdę. Postawa aktorów (bohaterów) występujących w tym filmie nie była jednoznaczna! Jedni podporządkowywali się do systemu jaki wtedy panował, inni na przekór władzy próbowali z nim walczyć, jednak ta walka z systemem bardzo często kończyła się jedną wielką tragedią , ale gdyby nie była takich ludzi jak wtedy to współczesny świat wyglądałby zupełnie inaczej. Oni pokazali młodym Polakom co to jest patriotyzm, nauczyli kochać swój kraj i walczyć o niego. Swoja postawą uwydatnili prawdziwe wzorce, które każdy prawdziwy Polak powinien naśladować.
Po przedstawieniu licznych przykładów zauważyłam tez parę minusów, które pokazują, że nie warto sprzeciwiać się władzy.
Jednym z takich przykładów można znaleźć w „Antygonie”. Sprzeciwianie się władzy doprowadziło tytułową bohaterkę do śmierci i nie przyniosło to żadnych efektów, Sama Bohaterka nie zastanawiała się jakie konsekwencje może przynieść sprzeciwianie się władzy, a przecież wiele spraw można załatwić poprzez zwykły dialog lub zawiązanie korzystnego dla obojga stron kompromisu.
Kolejnym przykładem, mówiącym o tym że sprzeciwianie się władzy jest błędem ukazuje książka Williama Szekspira „ Romeo i Julia”.

Tutaj młodzi, zakochani ludzie sprzeciwili się władzy ojcowskiej i przez to stracili życie. Ich miłość była „zakazana” i śmierć jako ucieczka nie świadczy o bohaterskiej postawie. Patrząc pobieżnie na ten wątek można powiedzieć, że ich śmierć nie przyniosła nic dobrego. Dała tylko cierpienie bliskim... Jednak zagłębiając się bardziej, śmierć którą ponieśli kochankowie dała im upragnioną wolność
Po przedstawieniu „za i przeciw” , stwierdzam że sprzeciwianie się władzy jest dobre. Ta postawa kształtuje naszą osobowość, wyrabia w nas własne poglądy i idee, przynosi także szacunek i uznanie wśród ludzi. Daje nam wewnętrzna satysfakcję.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
18.2.2010 (21:07)

Żadnych konkretnych argumentów (nie przekonały mnie), argument o Antygonie użyty za i przeciw co jest całkowicie bezsensu, nie wspominając już o tym że "Antygona" to tragedia i nie można było zawrzeć tam żadnych kompromisów.

Tragedia = sytuacja bez wyjścia. Słabo.

Formy wypowiedzi