profil

Mikrometr i suwmiarka

drukuj
satysfakcja 63 % 258 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

OPIS BUDOWY SUWMIARKI I MIKROMETRU ORAZ SPOSOBU POMIARU PRZY UŻYCIU TYCH URZĄDZEŃ

SUWMIARKA

1.1. Historia suwmiarki
Pierwsze suwmiarki były stosowane już w XVII w, zaś pierwsza suwmiarka z noniuszem (czyli specjalną podziałką składającą się z 10-ciu równych części, równej 0,9 mm) została wykorzystana w 1790 r. w Anglii. Suwmiarki te wykonane były z drewna lub z mosiądzu.

1.2. Informacje ogólne
Suwmiarka jest bardzo przydatnym przyrządem pomiarowym przy obliczaniu np. skurczu masy czy projektowaniu kształtów. Dzisiejszą suwmiarką nazywamy przyrząd pomiarowy z noniuszem, przystosowany do pomiaru wymiarów zewnętrznych i wewnętrznych, a gdy ma wysuwkę głębokościomierza również do pomiaru głębokości. Suwmiarką można dokonać pomiaru z reguły z dokładnością do 0,1 mm.

1.3. Budowa suwmiarki
Suwmiarka uniwersalna składa się z prowadnicy stalowej z podziałką milimetrową, zakończonej dwiema szczękami nieruchomymi. Po prowadnicy przesuwa się suwak mający dwie szczęki przesuwne (krótszą górną i dłuższą dolną), odpowiadające szczękom stałym. Na suwaku znajduje się specjalna podziałka długości 9 mm (wspomniany wcześniej noniusz). Suwak jest wyposażony w dźwignię zacisku, za pomocą której ustala się jego położenie. Suwmiarka warsztatowa wyposażona jest w wysuwkę głębokościomierza do pomiaru głębokości.

1.4. Sposób wykonywania pomiaru
Pomiaru suwmiarką dokonuje się następująco: suwak odsuwamy w prawo i między rozsunięte szczęki wkładamy mierzony przedmiot, następnie dosuwamy suwak tak, aby płaszczyzny stykowe szczęk zetknęły się z krawędzią przedmiotu. Następnie odczytujemy ile całych działek prowadnicy odcina zerowa kreska noniusza, co odpowiada mierzonemu wymiarowi w milimetrach. Później odczytujemy, która kreska noniusza znajduje się na przedłużeniu kreski podziałki prowadnicy (kreska noniusza wskazuje dziesiąte części milimetra). Oprócz suwmiarek o dokładności pomiaru 0,1 mm czasami używa się suwmiarek z dokładnością pomiaru 0,05 i 0,02 mm. Te suwmiarki różnią się nacięciami noniusza.

2. MIKROMETR

2.1. Informacje ogólne
Mikrometr jest to przyrząd pomiarowy służący do precyzyjnego wyznaczania długości (nazywany też śrubą mikrometryczną), zawierający śrubę, której kąt obrotu (wysunięcie) jest proporcjonalny do mierzonej długości, typowa dokładność wynosi 0,01 mm. Istnieją dwa rodzaje mikrometrów. Mikrometr zewnętrzny służy do pomiaru długości, grubości i średnicy z dokładnością do 0,1 mm. Mikrometr wewnętrzny jest stosowany do pomiaru średnic otworów, wgłębień i szerokości rowków.

2.2. Budowa mikrometru
Mikrometr składa się z kabłąka, którego jeden koniec zakończony jest kowadełkiem, a drugi nieruchomą tuleją z podziałką wzdłużną i obrotowym bębnem, z podziałką poprzeczną.

Przydatna praca? Tak Nie
Podobne prace:
Wersja ściąga: mikrometr_i_suwmiarka.doc
Komentarze (4) Brak komentarzy
26.12.2011 (17:15)

praca ma rażące błędy, mikrometr robi pomiary do 0.01 mm a nie do 0.1 mm a to jest ogromna roznica!!

20.9.2011 (20:43)

bardzo przydało mi się na przedmiot zawodowy z mechaniki:-]

4.5.2011 (18:39)

Dzięki ;D przydało się na kursy ;D z technologi o pomiarach..;) thx masz +

Typ pracy