profil

Rozmowy przez Internet - IRC

poleca 85% 1201 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wstęp

IRC to inny świat, świat wirtualny, świat który często działa jak narkotyk i uzależnia od siebie. Osobiście znam ludzi, którzy spędzają na IRC-u kilka godzin dziennie a jeden z moich przyjaciół spotkał na IRC-u swoją przyszłą żonę. Co jest takiego w IRC-owaniu, że przyciąga do siebie miliony ludzi, wpływa na nich i nie pozwala im na rozstanie?

I

IRC – to skrót od angielskiej nazwy Internet Relay Chat, czyli międzynarodowe, wieloosobowe rozmowy przez internet. Pomimo tego, że jako forma komunikacji może wydawać się uboga, gdyż bazuje „jedynie” na tekście, IRC wciąga niczym dobry film.
IRC to komputer-serwer, z którym użytkownik łączy się za pośrednictwem programu klienta. Działa to w ten sposób, że na wybranym komputerze działa program serwera, a do tego komputera dołączają się użytkownicy, korzystając z jego usług. Dane wysyłane są od użytkownika do serwera, a ten z kolei rozsyła je do innych użytkowników. Komunikacja między nimi odbywa się na kanałach ( np.: #krakow, #warszawa, #polsk@ ). Na dzień dzisiejszy istnieje około 2 tys. kanałów. Serwerów może być kilka, lub więcej i mogą być połączone ze sobą tworząc sieć (np.: EFNet – jedna z większych sieci). Każdym serwerem opiekuje się jedna lub kilka osób, najczęściej bywa tak, że jedna z nich jest także administratorem komputera, na którym działa oprogramowanie serwera. Osoby takie to IRC-operatorzy.
Przy uruchamianiu IRC-a w zależności od systemu w jakim pracujemy, do dyspozycji są różne wersje klientów IRC. Największy ich wybór jest pod Unix oraz Windows (np.: mirc). Aby uruchomić program klienta w MS Windows należy dwukrotnie kliknąć na ikonie przedstawiającej aplikację. Oczywiście wcześniej musimy zainstalować program.

II
Aby w trakcie rozmowy na IRC-u nie doprowadzić do mieszania się wypowiedzi wszystkich uczestników ich komunikaty poprzedzone są pseudonimami tzw. „nickami”
Aby bez problemu poruszać się w świecie IRC należy wcześniej zapoznać się z podstawowymi komendami takimi jak np.: /join #kanal, /who #kanal, /leave #kanal, /msg nick text.
IRC-owanie związane też jest ze swoistego rodzaju kwantyfikacjami. Prawdziwy IRC-ownik nie pisze „cześć”, tylko „6” , nie pisze „dziękuję”, tylko „thx” (od ang. thanks), a jeśli chce pokazać, że serdecznie kogoś pozdrawia to pisze „lol” (lots of love).
Ale IRC to nie tylko tekst wyświetlany w postaci komunikatów. Do wyrażania emocji IRC-ownicy wykorzystują tzw. emotikony. Są to znaki pisane za pomocą dwukropków, nawiasów, czy średników np.:
:-) ”uśmiech”
:-( “smutek”
;-) “oczko”
:-x “nic nie powiem”
Znaki te IRC-ownicy wplatają w tekst, który pojawia się na ekranie.
Należy też wspomnieć o tym, że na każdym kanale obowiązują swoistego rodzaju zasady dobrego wychowania, taki IRC-owy savour vivr. Jeśli któryś z gości kanału nie będzie się do nich stosował (lamer), może zostać wyrzucowny przez operatora kanału (opa). Bany (czyli wyrzucanie z kanału na jakiś okreśłony czas) stosowane są zazwyczaj, gdy ktoś przeklina, atakuje innych, zaśmieca niepotrzebnymi znakami (flood), lub używa kolorowych, bądź dużych liter.
IRC oferuje nieskończoną różnorodność internetowych pogawędek w zależności od kanału, na który się decydujemy. I tak możemy wpaść do internet- cafe, rowiązywać quizy, rozmawiać na kreślone topiki (tematy), świntuszyć na kanale #bluzgi, bądź po prostu rozmawiać z kimś z innej części kuli ziemskiej o tym co nas akurat interesuje. Należy też wspomnieć o sferze ikonicznej IRC-a, która jest ściśle związana z wyborem określonego kanału. I tak w zależnośći od kanału możemy używać różnego rodzaju kolorowych czcionek, bądź znaków.

III
IRC to nieskończona możłiwość przepływu informacji przez całą kulę ziemską w zatrważająco szybkim tempie. Wystarczy przytoczyć tu przykład wojny w zatoce perskiej której wydarzenia były relacjonowane na żywo przez internet, przez mieszkańca ziemi nawiedzonej przez kataklizm, który to kontaktował się z innymi za pomocą internetu.
Jak już wspomniałem IRC to inny, wirualny świat, a więc i inna hierarchia ważności. Tu czas odgrywa mało zanaczącą rolę, bo czy to waże która jest godzina, gdy rozmawiasz z ludźmi mieszkającymi w różnych strefach czasowych ?. Na IRC-u możesz rozmawiać z kimś przez 24h na dobę, a jedyne co cię może powstrzymać, to stale rosnący rachunek telefoniczny. Czas to też szybkość przekazywania komunikatów, a co za tym idzie “lagi”, czyli opóżnienia w przepływie informacji.
Przestrzeń na IRC-u ma dychotomiczny charakter. Z jednej strony jest ona ograniczona do (najczęściej 14-calowego) ekranu, a z drugiej zdajesz sobie sprawę, że możesz kontaktować się z całym światem. ( Mogą mieć wtedy miejsce sytuacje, jaka mi się ostatnio przydarzyła, gdy chciałem przesłać wiadomość typu /msg koledze z klatki obok, a wiadomość moja została odebrana przez mieszkańca Norwegii o tym samym nicku – czyż świat to nie jedna, wielka, globalna wioska ? )
Na IRC-u największą moc ma słowo, gdyż jest to najważniejsza forma komunikacji, i nie są to nic nie znaczące „słowa, słowa, słowa”, które czytał Hamlet, a raczej SŁOWO, które ma największą wartość, i które stwarza i organizuje IRC-ową rzeczywistość. Nie istnieje tam mimika, czy gest którymi tak często pomagamy sobie w rzeczywistej rozmowie. To w tym, co mówisz zawarta jest twoja osobowość, charakter i niejednokrotnie wygląd ( iRC-ownicy odznaczają się nad wyraz bogatą wyobraźnią ). I mimo to, że na IRC-u zapomnieć można o ortografii, pięknej Polszczyźnie, czy typowo polskich znakach, to tekst ma tam magiczne znaczenie i jest swoistego rodzaju internetową nowomową.
IRC został stworzony by umożliwić kontakt ludziom z różnych krańców świata. Jednocześnie zaczęła wykluwać się IRC-owa wspólnota posiadająca własną, tożsamość. Ludzie zostali połączeni ze sobą siecią pomimo różnic geograficznych, czy narodowościowych. Jak już wspomniałem o tym wcześniej IRC-owa wspólnota posiada swój własny międzynarodowy język (zmodyfikowany angielski), swoje własne prawa i hierarchie wartości. Wspólnota ta ma też moc działania (np.: by obalić niechcianego polityka przez zbierani podpisów przeciw niemu, lub zbiórka pieniędzy na różne cele). IRC przyczynił się więc do powstania nowej wirtualnej rzeczywistości. Przy czym, niejednokrotnie owa wirtualna rzeczywistość przenika do realnego świata. IRC-ownicy organizują różne wspólne imprezy, spotkania. Poza tym nałogowy IRC-ownik w rzeczywistości zaczyna coraz częściej używać skrótowego, IRC-owego języka (np.: przy rozmowie przez telefon niechcący wymyka mu się „/me przytula serdecznie ciebie”).
Mimo to IRC to zupełnie nowa jakość bez której coraz ciężej będzie żyć niektórym ludziom.



Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 6 minut