profil

Typy naczyń krwionośnych

poleca 84% 2785 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Naczynia, u kręgowców wyróżniamy naczynia krwionośne i limfatyczne, natomiast u bezkręgowców występuje jeden typ naczyń przewodzący hemolimfę. Naczynia wysłane są śródbłonkiem lub utworzone są tylko ze śródbłonka (naczynia włosowate) oraz mięśni gładkich (tkanka mięśniowa). Naczynia otoczone są luźną tkanką łączną.

Naczynia krwionośne są elastycznymi rurkami o różnej długości, grubości i odmiennej budowie, tworzącymi w organizmie zamknięty układ, w którym krąży krew wprawiana w ruch dzięki skurczom i rozkurczom serca (układ krwionośny). Do naczyń krwionośnych zaliczamy tętnice, żyły i naczynia włosowate.

Naczynia limfatyczne przewodzą limfę, są częścią składową układu limfatycznego.

Choroby naczyń krwionośnych dzieli się na choroby organiczne i czynnościowe. W chorobach organicznych występują zmiany degeneracyjne, zapalne i zakrzepowe, powodujące zwężenie lub niedrożność światła naczyń, a co za tym idzie zaburzenia ukrwienia w obszarach zaopatrywanych przez te naczynia. Organiczne choroby naczyń obejmują m.in. zarostowe zapalenie żył, naczyniaki i miażdżycę.

W chorobach czynnościowych występują zaburzenia naczynioruchowe, które często są początkiem zmian organicznych lub im towarzyszą. Do zaburzeń naczyniowych należy m.in.: choroba Raynauda i akrocyjanoza. Obie grupy chorób prowadzą do ostrej lub przewlekłej niewydolności krążenia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta