profil

Streszczenie III ksiąg Galla Anonima

poleca 85% 1021 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

KSIĘGA I

W księdze „O śmierci sławnego Bolesława Chrobrego” autor opisuje śmierć Bolesława Chrobrego. Wraz z jego śmiercią zakończył się dla Polski wiek złota, a zaczął ołowiany. Ojczyzna, która była przedtem królową z koroną na głowie, teraz stała się uosobieniem bolejącej rodzicielki. Wraz z odejściem króla ode szedł pokój, radość oraz dostatek.

KSIĘGA II

„W pieśni o śmierci Bolesława” przedstawiona jest rozpacz po śmierci Bolesława Chrobrego. Gall Anonim nadał pieśni formę lirycznego monologu wypowiadanego przez Polskę, która jest wdowa po zmarłym królu. Wzywa on wszystkich, aby zobaczyli pogrzeb swego władcy i zapłakali po nim.

KSIĘGA III

„Zaczyna się księga trzecia dziejów Bolesława”.

Henryk V, król niemiecki wydał rozkaz, aby ze wszystkich stron rozpoczęto szturm miasta przy pomocy żelaza, ognia oraz machin oblężniczych. Obrońcy miasta umocnili warownię, przygotowali narzędzia do walki oraz zgromadzili kamienie i wodę na wieży. Król niemiecki myślał, że łatwo zdobędzie gród, przywiązując zakładników, do machin oblężniczych, które zbliżyły się do murów miasta. Plan ten nie powiódł się jednak, ponieważ grodzenie, nie zważając na to, iż zabijają swych krewnych, odpierali ataki najeźdźców z ogromną zaciekłością przy pomocy kamieni i oręży. Cesarz nie mogąc osiągnąć nisz ego postępem postanowił pokonać Polaków siłą oręży. Rozpoczęła się straszliwa walka, w której Polacy byli lepsi od Niemców i odpierali ich ataki.
Gdy Henryk V przekonał się, że nie pokonał głogowian, ruszył w stronę Wrocławia. Tam poznał siłę i talent wojenny Bolesława, którego wrogowie się bali.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury