profil

Aparaty cyfrowe i fotografia cyfrowa

poleca 85% 203 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Aparaty cyfrowe i fotografia cyfrowa

FOTOGRAFIA CYFROWA
Cyfrowe aparaty fotograficzne pojawiły się na rynku w połowie lat osiemdziesiątych, jednak ich wysoka cena i nie najlepsza jakość uzyskiwanego obrazu spowodowały, że fotografia cyfrowa nie zdobyła wówczas dużej popularności. W miarę upływu czasu i rozwoju technologii systematycznie zwiększały się ich możliwości, zmniejszały się za to koszty ich produkcji. Zadecydowało to o obniżeniu cen, już teraz akceptowalnych dla coraz szerszego grona potencjalnych nabywców.
Większość nowych użytkowników ma skojarzenia z atrybutami charakterystycznymi dla klasycznej pracowni fotograficznej - filmem i papierem fotograficznym, ciemnią, powiększalnikiem i chemikaliami. Zastosowanie cyfrowej obróbki obrazu zadecydowało o uproszczeniu procesu fotografowania, w wyniku, czego wspomniane akcesoria praktycznie przestały być już potrzebne. Pewnym zmianom uległa również zasada działania aparatu, na co w głównej mierze wpłynęło zastosowanie nowego medium - pamięci elektronicznej. Nie znaczy to jednak, że mamy do czynienia z zupełnie nową technologią. Zmiany w konstrukcji aparatów spowodowały, że nowa generacja tych urządzeń udostępnia pewne nowe funkcje, które zwiększają komfort pracy i oferują użytkownikowi dodatkowe narzędzia.
Podstawowym elementem, który już na pierwszy rzut oka odróżnia aparaty cyfrowe od swoich "analogowych braci", jest wyświetlacz LCD montowany zwyczajowo w znakomitej większości tego typu urządzeń.

Dzięki niemu wykonanie poprawnego zdjęcia nie sprawia kłopotu nowym użytkownikom. Przyzwyczajenie do standardowego celownika optycznego czyni często kłopotliwym kadrowanie ujęć za pomocą urządzeń wyposażonych jedynie w ekran ciekłokrystaliczny. Zaleta nowej technologii przewyższa wagę początkowych niewygód. Możliwość bieżącego śledzenia planu zdjęciowego oraz całego poprzednio przygotowanego i przechowywanego w aparacie materiału to duże ułatwienie w pracy. W poważniejszych zastosowaniach niebagatelne znaczenie ma również fakt, iż nie trzeba jak w klasycznych aparatach, czekać aż ukończona zostanie cała rolka filmu.
Kolejną, często niedocenianą funkcją, którą oferują niektóre aparaty, jest możliwość wyświetlania obrazu na ekranie telewizora. Edycja przechowywanego w pamięci materiału pozwala zorganizować zdjęcia i przedstawić je szerszemu gronu w postaci pokazu "slajdów". Materiał do takiego pokazu niekoniecznie w całości musi być bezpośrednio fotografowany. Przesyłanie danych pomiędzy aparatem a komputerem przeważnie może odbywać się w obie strony, dlatego zdjęcia mogą zostać uzupełnione np. wykresami lub komentarzami, które opracowane będą za pomocą komputera i zewnętrznego oprogramowania graficznego. W ten sposób skróceniu ulega czas obróbki danych, uproszczona zostaje również droga obiegu informacji.
Najnowsze aparaty cyfrowe udostępniają możliwość umieszczania głosowego komentarza przy każdej wykonanej fotografii.
Ciekawą cechą aparatów cyfrowych jest możliwość tworzenia tzw. zdjęć panoramicznych, które umożliwiają ukazanie pełnego otoczenia z punktu widzenia fotografującego. Otrzymane dane łączone są ze sobą przez dostarczone z urządzeniem oprogramowanie sterujące. Najbardziej zaawansowane programy analizują otrzymane zdjęcia i automatycznie dopasowują do siebie ich zawartości. Postać końcowa zostaje zapisana jako animacja lub w dowolnym innym formacie, który umożliwi użytkownikowi podjęcie decyzji o aktualnie wyświetlanym fragmencie panoramy.
ZASADA DZIAŁANIA
Zasady działania fotograficznego aparatu cyfrowego jest prosta - przetwornik obrazu ,taki sam lub podobny jak w kamerze wideo, przetwarza wytworzony przez obiektyw obraz na sygnał analogowy, digitalizowany przez układ ADC (analog to digital converter).Przetwornik , zrealizowany w technologii CCD (charge coupled device - układ o sprzężeniu ładunkowym), charakteryzuje się jakąś rozdzielczością, może to być np.720x576 w przypadku przetwornika pochodzącego z typowej kamery S-VHS, 640x480, w przypadku gdy producent miał chęć "wpasować się" w standard PC, albo jakakolwiek inna rozdzielczość wynikająca z przyjętych przez konstruktora założeń. Zdigitalizowany przez ADC obraz jest następnie poddawany kompresji przy użyciu algorytmu JPEG. Skompresowane zdjęcie jest składowane w pamięci aparatu - zwykle jest to pamięć typu flash, często rozszerzana o rozmaite opcje- przeważnie o flash PC card (PCMCIA ), ale czasem o dysk sztywny wbudowany w PC card czy wręcz o dyskietkę.

Potrzeba rozszerzeń wynika bezpośrednio z faktu, że obraz o przyzwoitej jakości ma w postaci cyfrowej bardzo dużą objętość, nawet po kompresji - zdjęcie w rozdzielczości 640x480 ma przed kompresją objętość 900 kB. Pamięć aparatu ma ograniczoną pojemność, a przecież wypadałoby zmieścić w aparacie przynajmniej tyle zdjęć, na ile pozwala typowy film fotograficzny. Kompromis pomiędzy potrzebami a fizycznymi możliwościami składowania danych zapewnia kompresja JPEG, pozwalająca zredukować objętość jednego zdjęcia nawet do kilkunastu kilobajtów , niestety , kosztem jakości. Zapamiętany obraz można przegrać do komputera, a także obejrzeć na ekranie telewizora (wiele aparatów ma koder tv) lub na ekraniku aparatu, jeśli aparat jest wyposażony w wyświetlacz TFT. Do transmisji między aparatem a komputerem wykorzystywane jest zwykle łącze szeregowe, ale czasem stosowne są inne rozwiązania (np. łącze równoległe portu drukarki).

Ostatnio nabiera popularności użytkowanie łącza (podczerwień) IRDA, bardzo wygodnego ze względu na brak konieczności plątania się w kabelkach i dużą, w porównaniu z łączem szeregowym, szybkość transmisji. Zdjęcie, które mamy już w komputerze, możemy dalej traktować tak, jak każdy inny obraz bitmap'owy- szeroka gama oprogramowania do edycji bitmap pozwala na skorygowanie zdjęcia, retusz, montaż i co tam jest jeszcze potrzebne. Coraz liczniej reprezentowane na rynku drukarki o jakości fotograficznej pozwalają przenieść wykonane zdjęcie na papier, z całkiem niezła jakością. Można także pozostawić je w postaci cyfrowej i umieścić na swojej stronie w Internecie albo zapisać na płycie CD- dostępne narzędzia do przygotowania prezentacji multimedialnych pozwalają na łatwe i niekłopotliwe przygotowanie całkiem atrakcyjnej (dla rodziny!) płyty "Wakacje `98" lub coś w tym rodzaju. Dla tych, którzy nie lubią komplikacji , istnieje jeszcze jedna możliwość - pewną popularność zyskały sobie na rynku względnie tanie mało formatowe drukarki sublimacyjne, pozwalające na wydruk zdjęć nawet bez pośrednictwa komputera. W każdym razie wszystko odbywa się bez udziału laboratorium.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut