profil

Wydarzenia historyczne w "Potopie".

drukuj
satysfakcja 87 % 510 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

1. Wkroczenie wojsk szwedzkich do Polski latem 1655, w liczbie ok. 40 tys (Wielkopolska)

2. Kapitulacja:
- wielkopolskiego pospolitego ruszenia pod Ujściem, 35 lipiec 1655
- poddanie Poznania Szwedom, pod wpływem Krzysztofa Opalińskiego, wojewody poznańskiego
- poddanie Szwedom Litwy przez Janusza Radziwiłła, wojewody wileńskiego (Kiejdany, 20 październik 1655), Warszawy (wrzesień), Krakowa (październik)

3. Ucieczka Jana Kazimierza na Śląsk i wydanie W Opolu (20 listopad 1655) uniwersału wzywającego naród Polski do walki ze Szwedami

4. Partyzantka chłopów na Podkarpaciu- odbicie Szwedom Nowego Sącza (grudzień 1655)

5. Obrona Częstochowy (12 listopad- 27 grudzień 1655)

6. Powrót króla i złożenie ślubów w Katedrze Lwowskiej

7. Czerwiec-lipiec 1656 - bitwa pod Warszawą, 30 czerwiec - zajęcie jej przez Polaków, 28-30 lipiec - ponowne zajęcie jej przez Szwedów na kilka tygodni

8. Stopniowe wycofywanie się Szwedów z ziem Polski i Litwy, wypierane przez wojska Stanisława Czarneckiego

9. Ostateczne zakończenie zmagań 3 maj 1660 pokojem oliwskim


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (13) Brak komentarzy
16.1.2012 (20:14)

Czarniecki był Stefan a nie Stanisław -.-

8.11.2011 (08:44)

24-25 lipiec nie 35

10.10.2011 (16:45)

Masakra ?!! Chyba z Ciebie; jak nie lubisz, to się nie wypowiadaj i nie obrażaj tej książki !

2.6.2011 (17:38)

co do tego pokoju w oliwie....to racja w książce tego nie ma ale wydaje mi sie że każdy nauczyciel powinien to podać

1.6.2011 (22:20)

Potop to masakra XD

Teksty kultury


Zadania z Języka polskiego
gusio19970 rozwiązanych zadań
Język polski 10 pkt 20.12.2014 (11:30)

Napisz rozprawkę na temat : różne czasy , różni ludzie , a cel? rozważ problem trwałości buntu młodzieńczego jako wartość wpływającą na zmianę...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

wyyluzuj0 rozwiązanych zadań
Język polski 70 pkt 20.12.2014 (11:09)

BARDZO WAŻNE!! Na podstawie książki "Zbrodnia i Kara" napisz wypracowanie.

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 53 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

Violaa950 rozwiązanych zadań
Język polski 90 pkt 20.12.2014 (10:36)

Renesansowy charakter "pieśni" j . Kochanowskiego . Rozważ problem w oparciu o wybrane utwory ( bez podawania ragmentów)

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 68 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Grinrezar0 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (20:29)

Miałbym prośbe moja dziewczyna, chodzi do Liceum dla dorosłych i dostała takiego zadanie. Jedynym naszym problemem jest to, ze oboje jesteśmy słabi...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

KasEnka55660 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (17:11)

Jakich książek  byście użyli do napisania referatu na temat : " Sztuka barokowa-sztuka renesansowa : porównanie . COs konkretnego potrzebuje

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.