profil

Internet- jego wady i zalety

drukuj
satysfakcja 66 % 112 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

INTERNET:
Kiedy pod koniec lat sześćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych opracowano tajny projekt rządowy utworzenia globalnej, rozproszonej sieci komputerowej, nikt chyba nie przypuszczał, że stanie się ona czynnikiem wpływającym na życie milionów mieszkańców naszej Planety. Początkowo bowiem internet miał służyć USA do celów wojskowych, a dokładniej do przesyłania danych pomiędzy określoną siecią komputerów. W miarę upływu lat do tej globalnej sieci przyłączono uniwersytety, instytucje rządowe, a w końcu prywatnych użytkowników. W Polsce początki internetu sięgają lat 90-tych ubiegłego stulecia.
Gdyby dziś zapytać kogokolwiek, czym jest internet, może nie od razu podał by definicję tego hasła, ale na pewno wiedziałby o czym mowa. Jestem także pewna, że większość z nas miała już z nim konakt, lub ma go cały czas. W dzisiejszych czasach chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez internetu. Służy on do różnych celów: zarówno nauki, pracy jak i rozrywki. Długo można by wymieniać płynące z internetu korzyści. Internet ma mnóstwo zalet, takich jak:
- szybka komunikacja z ludźmi na całym świecie (np. przesyłanie e-maili, czat)
- szybkie przesyłanie informacji, listów, zdjęć (darmowa poczta)
- edukacja i szybkie znajdowanie informacji (zamiast robienie notatek na podstawie kilku książek wystarczy tylko wpisać słowa kluczowe w wyszukiwarce, np. Googlach. Trwa to o wiele szybciej, i jest o wiele prostrze)
- Szukając pracy nie musimy codziennie rano kupować gazet z ogłoszeniami, gdyż równie dobrze można to zrobić za pomocą Internetu i stron typu WWW.jobpilot.pl
- szybkie korzystanie ze swojego konta bankowego, przelewy pieniędzy, opłacanie rachunków itp.
- darmowe robienie zakupów przez internet (WWW.allegro.pl ) a także darmowe ściąganie plików przez różne programy typu P2P
- rozrywka: gry przez internet (WWW.gry.pl), czat z różnymi osobami (WWW.czateria.interia.pl) a także czytanie różnych artykułów np. o swoim idolu w różnych portalach (WWW.pudelek.pl)
- internet kształci, pomaga się rozwijać
Nie wolno zapominać, że internet, oprócz zalet, ma także mnóstwo wad, np.:
- przy ściąganiu plików z Internetu można w łatwy sposób, także w niewiedzy ściągnąć sobie wirusa, którego usunięcie może nas nie

tylko sporo kosztować, ale także może to spowodować utratę danych
- po zainstalowaniu niektórych aplikacji i uruchomieniu ich zostajemy zasypani niepożądanymi reklamami
- rozwój hackerstwa: hakerzy mogą bez naszej najmniejszej świadomości włamywać się do naszego systemu i nie tylko przeglądać nasze pliki ale również sprawdzać jakie strony odwiedzamy w Internecie
- nigdy nie wiemy kto jest ?po drugiej stronie?. Dorośli wiedzą, że nie powinni podawać nieznajomym swoich prywatnych danych, jednak inaczej bywa z dziećmi. Nie zawsze wiedzą, że ktoś, kto podaje się za ich rówieśnika, nie musi być nim, a np. czterdziestoletnim pedofilem.
- internet stanowi wielkie zagrożenie dla dzieci i młodych ludzi. Oprócz tego, co powiedziałam wcześniej, dzieci narażone są na liczne treści erotyczne i przeznaczone dla osób pełnoletnich, a często się zdarza, że po ściągnięciu przez nie filmu pt. np. ?Epoka Lodowcowa? okazuje się, że to zupełnie inny film, przeznaczony wyłącznie dla dorosłych.
- rozpowszechnienie piractwa komputerowego czyli np. ściągania nielegalnych plików (filmów, muzyki) z Internetu przez różne programy. Tracą na tym np. artyści, gdyż ich fani zamiast kupować ich nową płytę za ok. 40zł wszystkie utwory ściągają za darmo różnymi programami, np. Bearshere.
- Coraz częstsze, nie tylko u młodych ludzi staje się uzależnienie od Internetu. Ludzie nie spędzają czasu np. z rodziną czy przyjaciółmi, a godzinami siedzą przed monitorem. Ma to bardzo zły wpływ, którego często nie dostrzegamy: izolujemy się w ten sposób od ludzi, maleje nasza aktywność fizyczna , a zwiększa się wada wzroku. U osoby uzależnionej od Internetu zmienia się także psychika. Najważniejszy staje się komputer, inne wartości odchodzą na bok.
- Ogromne zagrożenie internet stanowi dla dzieci:
Mogą mieć one kontakt z treściami pornograficznymi,
z materiałami epatującymi przemocą,
kontakt z pedofilami
uzależnienie od Internetu
kontakt z internetowymi oszustami
nieświadome uczestniczenie w działaniach niezgodnych z prawem
konsekwencje finansowe (np. korzystanie z dialerów, czyli programów łączących komputer z Internetem za pośrednictwem numerów 0-700)
nieświadome udostępnianie informacji (np. numerów kart, adresów, haseł)
- Internet staje się coraz większą konkurencją dla bibliotek: po co szukać czegokolwiek godzinami w wielu różnych książkach, skoro można to w zaledwie kilka minut znaleźć w Internecie?
- Często także sami nie zauważamy ile czasu spędzamy przed monitorem, bo np. wchodząc jedynie sprawdzić pocztę, zostajemy jeszcze ?minutkę? żeby ściągnąc teledysk ulubionego zespołu, a później zdarza się że zagadamy się na gg z jakimś znajomym. Przez cos takiego nie dużo brakuje, do uzależnienia od Internetu, którego sami nie zauważamy. I nie jest to łatwe do wyleczenia.
Jak więc widać internet jest nam bardzo potrzebny do życia. Ma mnóstwo zalet, niekiedy oszczędzamy dużo czasu, np. na wysyłaniu listów czy szukaniu ważnych informacji. Niestety, internet ma także mnóstwo wad, których często sami nie zauważamy, albo zauważamy je za późno. Nie bez powodu przez naukowców jest on uważany jako ogromne zagrożenie XXI wieku.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (8) Brak komentarzy
6.5.2009 (16:13)

Boże. Nigdy nie czytałam takiej pracy w której by było tyle błędów stylistycznych. ;// To nie jest Rozprawka na poziomie Liceum.

2.5.2009 (17:04)

fajnie, gdyby była tu literatura, z jakiej korzystano...

12.2.2009 (18:32)

mi się przydało. daje 5.

Typ pracy