profil

Szkodliwość palenia (materiały na ulotkę)

poleca 89% 250 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Istnieje wiele czynników warunkujących nieświadome często decyzje sięgnięcia po ten szkodliwy środek, jakim jest papieros. Najczęściej jest to ciekawość, a także imponowanie otoczeniu oraz bunt przeciwko autorytetom. Poważną rolę odgrywa tu także reklama papierosów w mediach. W Polsce w ostatnich latach jest bardzo nasilona i zwykle adresowana do młodych ludzi, którzy mimo ostrzeżeń lekarzy, rodziców, nauczycieli oraz haseł antynikotynowych nie zdają sobie sprawy, jakie szkody mogą wyrządzić papierosy.

Składniki dymu tytoniowego zagrażają naszemu organizmowi, powodując wywoływanie chorób a także zmniejszenie sprawności funkcjonowania całego ustroju palacza. Powoduje także stępienie wrażliwości na zapachy i smaki, przez co palacz jest osobą uboższą o wiele wrażeń zmysłowych. Dym tytoniowy u osób palących wywiera szkodliwy wpływ na układ pokarmowy m.in. zmniejsza łaknienie, zaburza wchłanianie substancji pokarmowych, a zwłaszcza witamin, za czym idzie zmniejszenie odporności organizmu.

To wszystko i jeszcze więcej przez cztery tysiące trujących związków chemicznych zawartych w dymie papierosowym. Oto niektóre z nich: nikotyna, czyli silna trucizna, tlenek węgla, który jest składnikiem spalin, cyjanowodór stosowany w komorach gazowych podczas drugiej wojny światowej. W tych czterech tysiącach związków chemicznych jest zawartych czterdzieści rakotwórczych m.in. piren, chlorek winylu i benzopiren. Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym, większość dorosłych osób sięgających po nie zdaje sobie z tego sprawę. Jednak dzieci i młodzież nie mają świadomości, że każdy wypalony papieros zbliża ich do śmierci, a dokładnie o pięć i pół minuty. Poza tym dym papierosowy wydychany przez osoby palące zatruwa atmosferę, którą oddychamy, a także wnętrza domu.

Skóra nałogowych palaczy jest pożółkła, podobnie dzieje się z ich zębami a z buzi wydobywa się nieprzyjemny zapach. Osoby takie, chociaż by się bardzo starały będą miały problemy estetyczne. Jest to sprawa również przyspieszonego starzenia się.

Nikotyna to silnie uzależniająca substancja. Uzależnia bardziej niż jeden z klasycznych narkotyków, jakim jest kokaina. To głównie przez nikotynę człowiek staje się niewolnikiem swego nałogu.

Gdy ktoś jest nałogowym palaczem tj. pali około jednej paczki papierosów dziennie to "wyrzuca w błoto" ok. 150 złotych miesięcznie. Polacy wypalają 90 miliardów papierosów rocznie i wydają na nie 16 miliardów złotych.

Z powodu palenia umiera trzy razy więcej osób palących niż niepalących. Na świecie umiera 3,5 miliona ludzi rocznie, co stanowi dziesięć tysięcy zgonów dziennie. W Polsce zaś nałóg ten jest przyczyną śmierci 70 tysięcy osób rocznie.



Z doświadczeń wiadomo, że parę kropel nikotyny, puszczonych na język psa, zabija to zwierzę.

Każdy papieros skraca życie o 5,5 minuty, a:
- 20 papierosów dziennie o ok. 5 lat
- 40 sztuk dziennie to życie krótsze o 8 lat

Choroby wywoływane przez palenie:
- Rak płuc
- Rak jamy ustnej
- Rak krtani
- Rak gardła
- Rak nerek
- Rak trzustki
- Rak pęcherza moczowego
- Białaczka
- Miażdżyca naczyń krwionośnych
- Nadciśnienie tętnicze
- Choroba niedokrwienna serca
- Zawał serca
- Przewlekłe zapalenie oskrzeli
- Astma oskrzelowa i wiele innych......

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Podobne tematy