profil

Analiza obrazu „Powrót syna marnotrawnego” Rembrandta Harmeszoona Rijn`a.

poleca 84% 2949 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Analiza obrazu "Powrót syna marnotrawnego" Rembrandta Harmeszoona Rijna`a.

Opisywany przeze mnie obraz nosi tytuł ? Powrót syna marnotrawnego?, powstał w epoce Baroku, w roku 1668. Autorem dzieła jest Rembrandt Harmenszoon von Rijn, wybitny malarz holenderski, znany na całym świecie.
?Powrót syna marnotrawnego? został wykonany na płótnie przy użyciu farb olejnych. Jest bardzo realistyczny, ale pełen tajemniczości i duchowości. Cała kompozycja jest stateczna i dość ponura. Rembrandt użył do namalowania tego obrazu ciemnych odcieni farb, odcieni żółci, brązu i czerwieni. Przedstawione jest mistrzowskie operowanie światłem i półcieniem. Dzięki temu malarz wyróżnił najważniejsze osoby - ojca i syna marnotrawnego oraz lekko pozostawionego w tyle drugiego syna. Treścią obrazu jest sytuacja, gdzie ojciec oddaje w ręce młodszego syna część majątku. Ów syn zabiera dorobek ojca i opuszcza rodzinny dom, aby trwonić majątek. Kiedy wszystko przepuścił i był bardzo głodny, postanowił wrócić do domu i prosić o przebaczenie.
Na pierwszym planie znajduje się klęczący syn marnotrawny ubrany w stare, podarte łachmany, na nogach ma rozpadające się buty, ukazujące poranione stopy. Głowa młodzieńca jest ogolona i pokryta strupami. Twarz jego nie jest dobrze widoczna, ponieważ wtulony jest w ojca, ale widać na niej wyrażony wielki smutek i ból.
Pierwszy plan obrazu to także ojciec tulący syna w swych ramionach. Ubrany jest schludnie, lecz starannie. Twarz jego jest uśmiechnięta i pełna szczęścia z powodu powrotu syna. Dłonie ojca są symbolicznie różne- jedna jest smukła i biała, jakby kobieca, druga natomiast szeroka i spracowana. Swoje wybaczenie okazuje oplatając go swymi dłońmi.
Na drugim planie widoczne są zarysy dwóch mężczyzn i kobiety. Jeden z mężczyzn to zapewne wierny syn, który pozostał z ojcem w domu. Ubrany jest bogato, a twarz jego wyraża zdziwienie. Kobietą może być służąca. Wśród postaci drugoplanowych panuje nastrój zadumy i refleksji, wzruszenie zaistniałą sytuacją. Mroczna kompozycja dzieła nie pozwala nam określić lokalizacji tej sceny. W dali widoczne są kolumny i ściana, co oznacza, że akcja może rozgrywać się zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniu np. jednej z komnat.
Moim zdaniem tytuł obrazu ?Powrót syna marnotrawnego? w pełni oddaje sytuację na nim przedstawioną. Według mnie Rembrandt w jak najłatwiejszy sposób chciał zaprezentować treść przypowieści noszącą ten sam tytuł co malowidło. Zrobił to perfekcyjnie.
Wybrałam ten obraz ponieważ ukazuje on wielkie miłosierdzie Ojca. Nawiązuje do przypowieści i patrząc jedynie na obraz odczytać można całe przesłanie zawarte w Biblii (odnośnie tej przypowieści). O tym, że gdy ktoś z całego serca żałuje swoich grzechów, to Bóg zawsze mu wybaczy.
Obraz urzeka mnie swoją prostotą i ciepłem, które od niego bije, mimo zastosowania dość ciemnych kolorów.
(tutaj można umieścić krótką notatkę o autorze).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty