profil

Porównanie tolkienowskich krasnoludów z naszymi krasnoludkami.

drukuj
satysfakcja 68 % 189 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Temat: Porównaj tolkienowskie krasnoludy z naszymi krasnoludkami.

Czytając wiele książek często napotykamy się na dwie nazwy określających małe, krępe stworzenia, które praktycznie są identyczne, a znaczą co innego. Są to krasnoludy i krasnoludki. Dlatego chciałbym porównać te istoty.
Krasnoludy, które spotykamy w jednej z fantastycznych powieści angielskiego pisarza J.R.R. Tolkiena pt.,, Hobbit, czyli tam i powrotem?, noszą nasze tolkienowskich krasnoludów. Są one jedną z ras zamieszkujących Śródziemie, a najczęściej kopalnie złota. W przeciwieństwie do innych ras, krasnoludy zostały stworzone przez jednego z Valarów ? Aulego i powstały ze skał mineralnych z wnętrza Ziemi i odziedziczyły po nim charakterystyczne cechy. Podczas czytania książki, o której pisałem powyżej myślę, że każdy zwrócił uwagę, ze w rasie krasnoludów dominują mężczyźni, rzadko można spotkać kobietę-krasnoluda. Imiona tych stworzeń są nadawane przez starszyznę klanu, do którego należy.
Natomiast o krasnoludkach często czytamy szczególnie w baśniach np.
,,O krasnoludkach i sierotce Marysi? lub ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków?. Rasa ta ma korzenia germańskie i głównie na obszarze zamieszkiwanym przez Słowian jest ona spopularyzowana. Są uważane za dobre duchy sprzyjające ludziom. Nie sposób określić miejsca zamieszkania krasnoludków. Z powodu swojego niedużego wzrostu mieszkają w norach, rozpadlinach skalnych, dziurach, szparach w podłodze, a nawet w lesie. Imiona krasnoludków zwykle pochodzą od tego miejsca, w którym mieszkają albo pomagają.
Tolkien ukazał krasnoludy jako małe, niższe od człowieka ,a większe od hobbita, stworzenia- posiadali niezwykłą siłę i krzepę, były również dobrze umięśnione. Ich twarz zdobiły bujne, związane w warkocze, długie brody na punkcie, których byli bardzo wrażliwi. Było to ich największą chlubą.
Natomiast o wyglądzie krasnoludków wiemy wyłącznie z przekonań ludzi, książek, a także ilustracji, które przedstawiają te postacie. Na ogół są one przedstawiane jak małe stworzenia z dużymi głowami, udekorowanymi spiczastymi, czerwonymi czapkami. Twarz ich zdobi również jak u krasnoludów bujna broda. Charakterystyczną dla nich cechą są także ciżmy na nogach i duże stopy. Najczęściej ubrane w jaskrawy lub czerwony strój.


Uważam, że każdego krasnoluda najlepiej jest scharakteryzować na podstawie jego charakteru, tego, co kocha. Tolkien społeczeństwo krasnoludów podzielił na klany i właśnie to było jego głównym priorytetem. Krasnoludy są ogromnie zazdrosne strzegą swoich kobiet, często nawet przed innymi rasami. Są to bardzo uczciwe stworzenia, a zwłaszcza, jeśli chodzi o pieniądze, ale i skąpe. Za swoje bogactwa mogliby poświęcić nawet swoje życie. Można to zaobserwować u wszystkich krasnoludów, które towarzyszyły Bilbowi. Cechuje je estetyka a przykładem są ich wyroby (rzeźby, broń). Brodaci kochali bogactwa, a dzieła rąk biegłych rzemieślników cenili wyżej niż to, co żyje własnym życiem. Każdy krasnolud był zawzięty, odważny oraz waleczny. W walce wręcz, w której prawie zawsze wykorzystywali topory własnej roboty. Krasnoludy dobrze poruszały się w ciemnościach, gdyż żyjąc pod ziemią, ich zmysł orientacji nie dorównywał innym stworzeniom. Jest to bardzo dumna i lojalna rasa. Są doskonałymi rzemieślnikami i górnikami (a co się z tym wiązało- wyróżniały się dużą wytrzymałością, precyzją i odpornością na ogień). Nikt nie wykonywał tak pięknego, a zarazem trwałego oręża jak oni, którym tak bardzo się szczycili. Krasnoludy tolkienowskie mają skłonności do pijaństwa. Ponadto nienawidzą zmian, ubóstwiają spokój, porządek i tradycje.
Całkiem inaczej jest z krasnoludkami, które najczęściej są przedstawiane jako maleńkie, słabe, inteligentne, a także bardzo zabawne istotki. Są życzliwe i według wierzeń ludowych pomocne. Tam, gdzie mieszkają krasnoludki, panuje dobrobyt i porządek. W przeciwieństwie do krasnoludów zdarzają się tacy, którzy zamiast uczciwe zarabiać pieniądze kradną. Inne krasnoludki np. Skarbnik, pomimo że pomagają wyjść żywo z kłopotu to i tak są bardzo mściwe i złośliwe. Przysmakami krasnoludków była najczęściej kasza, chleb, mleko i świeże masło.
Podsumowując krasnoludy tolkienowskie i krasnoludki znacznie się od siebie różnią, chociaż mają parę cech wspólnych np. tradycja do zapuszczania brody. Krasnoludy tolkienowskie to poważne stworzenia mieszkające w Śródziemiu, a krasnoludki zabawne malutkie i pomocne istotki.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
14.12.2011 (16:36)

ja za to dostałem 3

13.3.2011 (14:12)

dużo błędów. poza tym ok.

27.5.2010 (14:55)

Dzięx bardzo mi pomogło 5+