profil

Holandia

poleca 85% 321 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

HOLANDIA Powierzchnia 41562 km2. Położenie5045' - 5330' N 320'-710'E
Ludność 15239000 Gęstość zaludnienia 449 osób na km2
Stolica Amsterdam: 1091000 Siedziba rządu: Haga: 694000 Język holenderski
Import: Maszyny, paliwa, wyroby tekstylne, pojazdy, odzież, żelazo i stal, metale nieżelazne, żywność, środki transportu
Eksport: Maszyny, wyroby tekstylne, chemikalia, paliwa, mięso, żelazo i stal, warzywa i kwiaty, gaz ziemny, wyroby metalowe
Waluta l gulden holenderski = 100 centów Produkt krajowy brutto 312300 min USD Ustrój Monarchia parlamentarna
WARUNKI NATURALNE
Holandia jest najgeściej zaludnionym krajem w Europie. Pod względem liczby mieszkańców na l km2 można ją porównać jedynie do Tajwanu i kilku mniejszych państw takich jak Hong Kong. Holandia leży na obszarze okalającym ujścia trzech rzek: Renu, Mozy i Skaldy. Naniesione przez rzeki materiały osadowe utworzyły deltę i wielką płaską nizinę. Połowa kraju znajduje się poniżej poziomu morza i jedynie na południu obszar wznosi się nieznacznie na wys. ok. 300 m. Linia brzegowa jest silnie rozczłonkowana. W znacznej części tworzą ją piaszczyste plaże. Tuż za pasem wydm rozciągają się nisko położone tereny, tzw. poldery czyli zmeliorowane tereny, chronione przed zalaniem przy pomocy sztucznych grobli i tam.
KLIMAT
Lata są ciepłe, ze średnią temp. lipca 16-17 C. Średnia temp. stycznia na terenach nadmorskich wynosi około 2 C i spada w miarę przesuwania się w głąb kontynentu. Napływające od czasu do czasu mroźne powietrze z Syberii znacznie obniża temperaturę, przynosi opady śniegu i skuwa lodem jeziora oraz kanały. Roczne opady wynoszą około 80 cm. Maleją dalej od wybrzeża.
GÓRNICTWO l ENERGETYKA
Do 1975 r. w Limburgii wydobywano węgiel kamienny. W Hengelo i Delfzji eksploatuje się około 4 mln ton soli kamiennej rocznie. Ważnym surowcem naturalnym Holandii jest gaz ziemny, w którego produkcji zajmuje czwarte miejsce na świecie. System rurociągów transportuje gaz do wielu zakątków kraju a także do państw sąsiadujących. Wydobywane są też niewielkie ilości ropy naftowej.
MIASTA
Głównym ośrodkiem administracyjnym i przemysłowym jest Amsterdam. Założony w XIII wieku, nad Zuider Zee jako port w ujściu rzeki Amstel. Miasto jest położone na wielu podmokłych wyspach, które łączy ponad 800 mostów. Z powodu zagrożenia powodziowego domy buduje się na palach. Amsterdam wciąż spełnia rolę portu, jednak z dostępem do morza przez Kanał Morza Północnego i Ijmuiden. Mimo, iż tu właśnie znajduje się stolica państwa, siedzibą rządu jest Haga. Tam właśnie urzędują wszyscy ministrowie oraz ambasadorowie. Drugim miastem pod względem liczby mieszkańców i największym portem świata jest Rotterdam (1069000). Jego znaczenie wzrosło wraz z założeniem Europortu i Nowej Drogi Wodnej, które powstały na potrzeby Unii Europejskiej i obsługują żeglugę towarową na Renie.
ROLNICTWO
27% obszaru Holandii zajmują grunty orne przeznaczone pod uprawy Dalsze 32% zajmują pastwiska, natomiast 9% kraju pokrywają lasy. 4% ludności czynnej zawodowo pracującej w rolnictwie wytwarza 4% produktu krajowego brutto. Rolnictwo Holandii jest nowoczesne i bardzo wydajne.
Najbardziej rozwinęła się hodowla, lecz w wielu regionach dominuje uprawa kwiatów. Uprawia się również ziemniaki. buraki cukrowe oraz zboża. Na polderach wypasa się ponad 4.5 min bydła mlecznego. Holandia zajmuje piąte miejsce w Europie w produkcji masła, czwarte w wyrobie serów i zdecydowanie przoduje w produkcji cebulek kwiatowych. Tulipany, hiacynty i żonkile są uprawiane na polderach. szczególnie w rejonie Lejda i Haarlem. Każdego roku eksportuje się miliony cebulek. Holandia jest także eksporterem wysokiej jakości warzyw, także szklarniowych.
OSUSZANIE ZALANEGO LĄDU
Holendrzy osuszają ląd już od czasów rzymskich. Pierwsze poldery powstały w XIII wieku i od tego czasu pozyskuje się coraz większe obszary lądu wzdłuż wybrzeża i wokół ujść rzek. Najpoważniejszy projekt osuszania powstał w latach trzydziestych i czterdziestych naszego stulecia. Po groźnej powodzi w 1953 roku, kiedy ocean sforsował wiele grobli i tam stworzono Plan Delta. Jego głównym założeniem było zamknięcie ujść rzek, przy jednoczesnym otwarciu kanałów dla żeglugi.
KOMUNIKACJA
Płaskie ukształtowanie powierzchni stwarza dogodne warunki dla rozwoju komunikacji, jednak znaczna ilość rowów oraz rzek jest dla niej utrudnieniem. Holandia posiada 2753 km linii kolejowych z czego 1987 km jest zelektryfikowanych, 111891 km dróg i prawie 5052 km żeglownych rzek i kanałów. Duże znaczenie ma żegluga oceaniczna, ponieważ porty holenderskie obsługują większość europejskiego transportu morskiego. Ze względu na małą powierzchnię nie rozwinęła się gęsta sieć komunikacji powietrznej.
PRZEMYSŁ Holandia jest wysoko rozwiniętym, nowoczesnym państwem. Do najbardziej rozwiniętych należy: przemysł elektromechaniczny, elektroniczny, petrochemiczny, lotniczy, stoczniowy, hutniczy, tekstylny, meblarski, papierniczy, piwowarski i odzieżowy. W Amsterdamie znajdują się szlifiernie diamentów. Przemysł ciężki, np. rafinerie ropy naftowej, przemysł chemiczny, hutniczy i elektromaszynowy usytuowany jest na wybrzeżu, szczególnie w Rotterdamie, a także w Ijmuiden, Amsterdamie, Dordrecht, Arnhem i Nijmegen. Wszystkie te miasta są położone nad rzekami i kanałami. Holandia jest też producentem serów, czekolady, cygar, cukru, warzyw w puszkach, ginu oraz piwa.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 4 minuty