profil

Libretto baletu pt. :"Dziadek do orzechów"

drukuj
satysfakcja 72 % 145 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Akt I Dziadek do orzechów

Obraz 1. Wieczór wigilijny w domu Klary. W salonie gromadzą się zaproszeni goście z dziećmi. Przybywa też Drosselmeyer i używając swej magicznej mocy rozświetla choinkę tysiącem światełek. Do grona dzieci dołącza również brat Klary, uczeń szkoły kadetów, który przyjechał do domu na święta przywożąc dwóch kolegów. Dzieci tańczą skoczną polkę, a rodzice - szalonego galopa. Drosselmeyer przerywa zabawę, aby wręczyć maluchom gwiazdkowe prezenty. Dzieci dostają tajemnicze, mechaniczne zabawki: Klara - Lalkę, a jej brat - Rycerzyka. Radość jest wielka, a gdy dzieci powoli przestają interesować się prezentami, Drosselmeyer wyczarowuje jeszcze jedną niespodziankę. Jest nią Dziadek do orzechów. Klara jest oczarowana nową zabawką, chciałaby ją zatrzymać dla siebie. Ale brat próbuje jej zabrać Dziadka do orzechów i złośliwie niszczy jego mechanizm. Drosselmeyer pociesza dziewczynkę i usiłuje naprawić zabawkę. Dzieci są już zmęczone zabawą, więc rodzice dają sygnał do pożegnalnego tańca.

Obraz 2. W noc wigilijną Klara skrada się do salonu, by raz jeszcze spojrzeć na zepsutą zabawkę. Zegar wybija północ, słychać jakieś podejrzane szmery. Przerażona dziewczynka dostrzega otaczające ją myszy. Na ratunek przybywa jej Dziadek do orzechów, wspierany przez brata Klary i jego kolegów. Wywiązuje się walka. Kiedy szala zwycięstwa przechyla się na stronę myszy, zrozpaczona Klara woła na pomoc Drosselmeyera. Wtedy zjawia się Królowa Śniegu i wywołuje zamieć śnieżną. Przerażone myszy z Królem na czele uciekają w popłochu. Uratowany Dziadek do orzechów przeistacza się teraz w młodego, pięknego Księcia. I wszyscy udają się z Królową Śniegu w cudowną podróż do fantastycznej zimowej krainy.

Akt II

Obraz 3. Trwają przygotowania do zaręczyn Klary z Księciem. Król Myszy raz jeszcze próbuje przeszkodzić zakochanej parze. Ale Klara może zawsze liczyć na niezawodną pomoc ojca chrzestnego. Drosselmeyer przybywa i tym razem, by raz jeszcze zwyciężyć Króla Myszy. Rozbrzmiewają pierwsze takty radosnego walca kwiatów, zakończonego lirycznym wyznaniem miłosnym zakochanych. Drosselmeyer zabiera teraz wszystkich gości Klary w daleką, egzotyczną podróż. Odwiedzają Hiszpanię, Bliski Wschód, Chiny i Rosję. W pośpiechu Klara zapomina jednak o ślubnym welonie. Kiedy po niego wraca okazuje się, że myszy nie dały za wygraną. Nieszczęsna wpada w ich pułapkę. Pociąg z gośćmi oddala się, a Klara budzi się z fantastycznego snu wigilijnego.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
9.9.2011 (18:11)

Super; )
A 'Dziadek...' to piękny balet !!

6.3.2011 (09:30)

nigdy zal spadaj zalu na zal .pl

Typ pracy