profil

Jaką rolę odgrywa muzyka w życiu człowieka?

drukuj
satysfakcja 80 % 144 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Muzyka odgrywa bardzo ważną rolę w zyciu człowieka

Moim zdaniem muzyka odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ człowiek w muzyce dostrzega coś więcej niż dźwięk, ale przekaz w nim zawarty. Treści zawarte w nutach, tekstach i harmonijnej melodii czasem wzruszają, śmieszą lub zasmucają. Przez muzykę człowiek może wyrazić emocje i podzielić się z innymi swoimi obawami i odczuciami.
Aby poprzeć swoją tezę, przytoczę kilka argumentów.
Po pierwsze muzyka od wieków towarzyszyła człowiekowi już od najmłodszych lat jego życia. Małym dzieciom kupuje się grzechotki, aby na nich wygrywały swoje pierwsze własne melodie, potem w szkole uczy się maluchów śpiewu. Muzyka związana jest również z religią. Na nabożeństwach śpiewane są pieśni pochwalne. Ludzie mogą prze muzykę wyrażać swe nadzieje, wiarę, nawazjem dodając sobie otuchy w trudnych momentach. Przykładem na to jest "Bogurodzica", która jako hymn narodowy śpiewana była przez żołnierzy w bitwie pod Grunwaldem w 1410r. Z pieśnią na ustach umierali na za Ojczyznę, ponieważ wtedy strach był mniej doczuwalny. Urwane w połowie zdania tekstyb kończyli inni odważni, którzy, mimo wszystko, walczyli nie poddając się.
Następnie jak ktoś powiedział "muzyka łagodzi obyczaje". Przy muzyce człowiek rozluźnia się zapominając na chwilę o zmartwieniach. Osobą, dla której muzyka była takim "azylem" była m.in. bohaterka "Katarynki" Bolesława Prusa. Niewidoma dziewczynka wyczekiwała momentu kiedy na pdowórko jej kamienicy przychodził kataryniarz, ktoremu towarzyszyły dźwięki ślicznej muzyki. Jednak straszy pan, mieszkający nieopodal, nie lubił muzyki i przepędzał kataryniarza. Opiekunka dziewczynki porozmawiała z nim. opowiedziała mu smutną historię dziewczynki, dla której dźwięk katarynki był jedną rozrywką. Starszy pan zlitował się i od tej pory sam zmienił się ze zgorzkniałego starca w miłego i dobrego pana.
Ostatnim argumentem jest to, że muzyka i ludzie którzy ją tworzą, bardzo mocno oddziałują na swoich słuchaczy. Przykładem jest fenomen zespołu The Beatles. Jego członkowie uświadomili młodzierzy jej odrębność, która potem przybierała postać coraz radykalniejszych poglądów. Beatlesi śpiewali o sprawach, które młodzież uważała za ważną częśc życia, dzielili ich poglądy między innymi dlatego młodzież tak ich uwielbiała.

Ich mzuyka przyczyniła się do fali protestów przeciwko wojnie wietnamskiej i do zamieszek studenckich.
Podsumowując moje rozważania podtrzymuję tezę , iż muzyka jest bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym czynnikiem kształtującym charakter i osobowość człowieka. Egzystencja ludzka umilana jest i uatrakcyjniana muzyką. Ludzie energiczni i rozrywkowi wybierają najczęściej muzykę pop, dance lub techno. Starsze pokolenie ceni sobie muzykę klasyczną i spokojne brzmienia. Każdy ma swój własny styl i upodobania, od ktorych zależy jakiej muzyki słucha. nie zależnie od wieku każdy kocha muzykę, gdyż daje nam oan rozrywkę i umila czas. Bez niej w naszym życiu byłoby cicho.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
5.10.2011 (17:48)

Trochę to przekształcę, bo babka będzie wiedzieć czy to było z internetu, czy nie. ;)

14.9.2011 (18:40)

nie pomogło mi to wo gule szukam rozprawki na inny temat

14.11.2010 (12:59)

czytałeś w ogóle "Katarynkę"?

Formy wypowiedzi