profil

Przeglądarka internetowa Opera

poleca 85% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Opera - wielofunkcyjna przeglądarka internetowa autorstwa norweskiej firmy Opera Software. W jej skład wchodzą: przeglądarka WWW, klient poczty i Usenetu, klient IRC, czytnik RSS, klient BitTorrent oraz środowisko dla widżetów. Opera powstała w wyniku prac nad projektem badawczym sponsorowanym przez norweskiego narodowego operatora telefonicznego. Sukces techniczny projektu sprawił, że jej twórcy uniezależnili się od sponsora i założyli firmę produkującą kolejne wersje przeglądarki. Opera dostępna jest na wiele systemów operacyjnych i sprzętowych. Dostępne są wersje dla BeOS, FreeBSD (i386), MS Windows, IBM OS/2, Linux (i386 i PowerPC), Macintosh (Mac OS 9 i Mac OS X), Sun Solaris, QNX. Szczególne wersje to te dostępne dla przenośnej platformy Symbian pracujące w telefonach komórkowych nowej generacji i urządzeniach naręcznych (palmtop). Na każdym z systemów Opera zapewnia ten sam silnik renderujący kod HTML, w przypadku urządzeń małoekranowych (palmtop, GSM) wzbogacony o mechanizm zwany small screen rendering, który pozwala oglądać szerokokątne i wzbogacone w grafiki strony internetowe na wyświetlaczach uboższych i mniejszych niż ekrany komputerowe. Opera jest (od wersji 8.50) programem freeware. Istnieje możliwość wykupienia pełnej pomocy technicznej świadczonej przez Opera Software. Początkowo (do wersji 4.x włącznie) Opera rozprowadzana była na zasadach shareware, następnie od wersji 5.x do 8.50 na licencji adware. Opera obsługuje przeglądanie na kartach, bazujące na wielodokumentowym interfejsie MDI. Oznacza to, że strony mogą być otwierane w jednym oknie przeglądarki, a okna z ich zawartością można dowolnie rozmieszczać, minimalizować, maksymalizować i zmieniać ich rozmiar, na podobnej zasadzie jak w większości aplikacji w systemie Windows. Miniatura strony załadowanej na danej karcie pokazywana jest, gdy kursor myszy znajduje się nad nagłówkiem karty. Opera posiada funkcje wsparcia dla użytkowników niepełnosprawnych:
• Funkcja płynnego powiększania/pomniejszania strony wpływa na wielkość wszystkich elementów oglądanej strony (podobna opcja w innych przeglądarkach zazwyczaj ogranicza się jedynie do zmiany rozmiaru tekstu).
• Obecne są moduły umożliwiające sterowanie głosowe oraz "czytanie" przez Operę zaznaczonych partii tekstu (oba moduły na chwilę obecną wyłącznie w wersji anglojęzycznej).
• Możliwość zastosowania własnego stylu CSS, na przykład powiększonej czcionki i wysokiego kontrastu
Obecnie użycie Opery na świecie szacuje się na ok. 1% (dane ze stycznia 2006 ) :
1. Internet Explorer – 85,82%
2. Firefox – 11,23%
3. Safari – 1,88%
4. Opera – 0,77%
5. Netscape – 0,16%

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty