profil

Loty kosmiczne, kosmos

drukuj
satysfakcja 52 % 79 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Podróż w kosmos
Kosmos rzeczywiście jest blisko- zaledwie 2 godziny jazdy samochodem, gdyby można było nim podróżować prosto w górę. Jest to jednak bardziej skomplikowane niż by się mogło wydawać. Po pierwsze, ogromna siła grawitacji przyciąga wszystko ku Ziemi. Bez względu na to jak wysoko podskoczymy, przyciąganie grawitacyjne Ziemi zawsze ściągnie nas z powrotem. Lecz jeślibyśmy potrafili się poruszać z prędkością 11km/s-czyli z II prędkością kosmiczną-moglibyśmy oderwać się od Ziemi i opuścić naszą planetę . Po drugie, w kosmosie nie ma powietrza- zaczyna się on powyżej atmosfery ziemskiej. Tak więc w kosmosie możemy posługiwać się tylko pojazdami, które nie potrzebują powietrza, by wystartować lub się przemieszczać. Warunki te spełniają rakiety.
Wyprawa
W ciągu ostatnich 25 lat mieliśmy sposobność bezpośredniego badania Wszechświata. Rakiety wyniosły nad ziemię dziesiątki statków kosmicznych. Sondy badały z bliskiej odległości wszystkie planety z wyjątkiem Plutona. Statki kosmiczne lądowały na Marsie i Wenus, a astronauci spacerowali po Księżycu. Coraz więcej ludzi będzie miało możliwość badania Układu Słonecznego w przyszłym stuleciu, kiedy ziemscy osadnicy założą bazy na księżycu i Marsie. Będą to miejsca startu dla przyszłych wypraw ku gwiazdom.
Mieszkanie w Kosmosie

Pierwsze podróże astronautów w kosmos w latach 60. polegały na krótkich wypadach, trwających zaledwie kilka godzin. Jednak kiedy Amerykanie rzucili wyzwanie ZSRR, kto pierwszy wyśle człowieka na Księżyc przed końcem dekady, zaczęto udoskonalać statki kosmiczne, tak aby astronauci mogli przebywać w nich dłużej. Po wyścigu na Księżyc, sytuacja zmieniła się. Oba kraje stwierdziły, że przebywanie ludzi w kosmosie jest zbyt kosztowne i niebezpieczne. Aby uzasadnić swoją obecność na pokładzie, astronauci musieli wykazać się wydajną pracą. Kosmos zmienił oblicze - ze sceny heroicznych czynów i "wojen gwiezdnych" przeobraził się w poligon testowania nowych technologii. Rosjanie przetarli szlak, budując stacje kosmiczne Salut oraz Mir, gdzie astronauci , mogli prowadzić eksperymenty trwające tygodnie, miesiące, a nawet lata. Stany zjednoczone dokonywały krótszych eksperymentów na wahadłowcach, a obecnie konstruują własną stację kosmiczną. Zapowiada to możliwość przebywania w kosmosie przez dłuższy czas.

Wahadłowiec-pojazd wielokrotnego użytku.
Umieszczanie satelitów na orbicie za pomocą rakiet jest kosztowne, ulęgają one całkowitemu zniszczeniu. Amerykański wahadłowiec obniża koszty podróży kosmicznej dzięki wielokrotnemu wykorzystaniu. Podczas startu jest on wynoszony w kosmos przez dwie wspomagające rakiety na paliwo stałe, które wytwarzają krótkotrwały, Lech potężny ciąg. Następnie wykorzystane rakiety spadają do oceanu, skąd są wyławiane i wykorzystywane ponownie.

Przydatna praca? Tak Nie
Wersja ściąga: loty_kosmiczne,_kosmos.doc
Komentarze (3) Brak komentarzy
17.5.2008 (13:04)

nic tu nie ma

19.1.2008 (18:24)

uważam, że to bardzo dobra praca

6.9.2007 (20:06)

praca na 5 mogła by być bardziej scisla i zwięzła

Geografia świata